Evropa je plná Kašparů Hauserů. Jsou oběti, nebo podvodníci?

„Zde leží Kašpar Hauser, hádanka své doby. Původ neznámý, smrt tajuplná,“ stojí na náhrobku hlavního hrdiny jednoho z nejzáhadnějších životních osudů první poloviny 19. století. V pražském Divadle na Vinohradech tajemství Kašpara Hausera nerozluštili, posloužil jim ale k vyprávění archetypálního příběhu, který se současnosti dotýká víc, než by se na první pohled možná zdálo.

Kašpar H. (Dítě Evropy) - Divadlo na Vinohradech
Zdroj: Divadlo na Vinohradech Autor: Viktor Kronbauer

Případ nalezence Kašpara Hausera zdramatizoval Jan Vedral. Vinohrady dávají tuto hru svému píšícímu dramaturgovi k jeho šedesátým narozeninám.

Podvodník, nebo oběť?

Náctiletý mladík se na konci 20. let 19. století objevil na náměstí v Norimberku – zanedbaný, dezorientovaný, v kapse s dopisem, v němž anonymní pisatel tvrdil, že Kašpara mu jako nemluvně položil někdo před dveře. Mladík vykazoval známky držení v izolaci, o své minulosti ale nebyl schopen nic říct, pouze uměl napsat svoje jméno. 

Vynořily se dokonce spekulace, že chlapec je uneseným bádenským princem. Vyšetřování se  ujal soudní rada von Feuerbach, jeden z otců moderní kriminalistiky, který došel k závěru, že tato informace je pravdivá. V roce 1833 ale za záhadných okolností zemřel a o šest měsíců později zemřel i Kašpar Hauser poté, co ho údajně v parku napadl muž s nožem. Jiné než stopy oběti se ale ve sněhu nalézt nepodařilo. 

Kašpar H. (Dítě Evropy)
Zdroj: Divadlo na Vinohradech
Autor: Viktor Kronbauer

Záhadě se znovu pokusila přijít na kloub před třinácti lety skupina badatelů pomocí vzorků z dochovaných Hauserových věcí. Závěr testů DNA byl ale stejný jako celý příběh: příbuznost tajemného mladíka s bádenským rodem nevyloučily ani nepotvrdily. Stále tedy zůstává záhadou – kdy byl Kašpar Hauser? Oběť, šílenec, nebo podvodník? 

Otázka zůstává: s neznámým si nevíme rady

„Pro nás podvodník není, tím jsme si tu detektivku vyřešili, ale otazníky pořád zůstávají,“ prozradila režisérka Natália Deáková, jak případ rozlouskli na Vinohradech. Příběh, s Lukášem Příkazkým v hlavní roli, pojali jako historickou detektivku v kulisách strašidelného zámku z Matějské pouti. 

Podle autora hry Jana Vedrala je ale hlavní téma příběhu někde jinde. „Například v tom, že se objeví cizí lidé a my nevíme, co s nimi. Dneska máme Evropu plnou Kašparů Hauserů, se kterými si nevíme rady,“ považuje příběh v obecné rovině za velmi aktuální.

Video Události v kultuře
video

Příběh Kašpara Hausera jako divadlo

V premiéře se Kašpar H. (Dítě Evropy) představí na divadle 10. září. Vinohradská scéna nechce od nakouslého tématu utéct ani v dalších hrách. V nové sezoně předvedou jedenáct příběhů, které spojuje jednotící linka: každý člověk je jiný, ale všichni chtějí někam patřit.