V Plzni vedou Hovory s Čapkem po anglicku

Největší sbírka anglických originálů děl Karla Čapka je k vidění v Plzni. Výstava Čapek po anglicku má mimo jiné připomenout 125 let od spisovatelova narození.

Video Události v regionech (Praha)
video

Čapek po anglicku, ale v Plzni

Vystaveno je na sto padesát exponátů, které dokazují, že byl Karel Čapek známý i v zahraničí. Mezi nejvýznamnější ukázky patří jeho první překlady do angličtiny, například drama R.U.R., vydané v New Yorku v roce 1925. „Je to velká rarita, takovou knihu nemá ani Národní knihovna,“ upozornil autor výstavy Martin Homan. 

K vidění jsou i dokumenty společnosti Paramount, která podle vědeckofantastického dramatu chtěla natočit ve 30. letech film. Kvůli přemrštěnému honoráři překladatele k tomu ale nakonec nedošlo. Hra tak zůstala jen na divadelních prknech - ale i zahraničních, třeba na Broadwayi. Výstava připomíná představení dobovými fotografiemi či recenzemi. 

Čapek po anglicku je součástí literárního festivalu Hovory s Čapkem. Ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje bude přístupná do 2. října. Kromě výstavy přehlídka nabídne i přednášku, maraton čtení z Čapkovy tvorby a představení Věc Makropulos v podání Divadla Dialog.