Čech v Bamberku. Jakub Hrůša povede Bavorskou filharmonii

Český dirigent Jakub Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem Bavorské státní filharmonie. Před Hrůšou stáli v čele předního německého orchestru Joseph Keilberth, Eugen Jochum nebo Herbert Blomstedt. Na pozici šéfdirigenta Hrůša vystřídá britského hudebníka Jonathana Notta.

Zástupcům médií v Mnichově změnu v pondělí oznámili bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle a intendant orchestru Marcus Rudolf Axt. Hrůša s orchestrem uzavřel pětiletý kontrakt s možností prodloužení. „Jsem velice šťasten, že se nám v osobě Jakuba Hrůši podařilo Bavorské státní filharmonii získat hudebního ředitele, který je mladý a zároveň má vysoce ceněný mezinárodní profil,“ uvedl ministr Spaenle.

„Dýcháme stejný hudební vzduch, sdílíme kulturní zázemí, jsme si umělecky a historicky vzato velice blízcí,“ podotkl Hrůša. Bamberští symfonikové jsou podle Hrůši „ztělesněním orchestrální kultury v každém slova smyslu“.

Odsunutý orchestr

Bamberští symfonikové (oficiálně Bavorská státní filharmonie) jsou považováni za jeden z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, která byla po druhé světové válce zrušena. Jeho členy se stali také muzikanti z německých divadelních orchestrů z Prahy, Karlových Varů a Slezska, kteří byli po druhé světové válce nuceni české území opustit.

„Podíváme-li se na dějiny Bamberských symfoniků, na to, že členové tohoto orchestru přišli po válce do Bamberka z Prahy, dochází teď v osobě Jakuba Hrůši k symbolickému přemostění mezi minulostí a přítomností.“

Ludwig Spaenle

Bavorský ministr kultury

Hrůšovy první koncerty s Bamberskými symfoniky se odehrají mezi 12. a 15. listopadem 2015 v Bayreuthu, Schweinfurtu a Bamberku. Zazní třeba díla Josefa Suka, Dmitrije Šostakoviče, Hectora Berlioze a Erkkiho-Svena Tüüra.

Zázračné pouto

Intendant tělesa Marcus Rudolf Axt připomněl, že Hrůša již v minulosti řídil pět koncertů Bamberských symfoniků. „Od samého počátku jsme s ním pocítili až zázračné umělecké pouto. Velice se těšíme, že budeme společně rozvíjet náš speciální, dlouho vytvářený zvuk a pracovat spolu na průlomových projektech,“ prohlásil.

Video Jakub Hrůša povede Bavorskou filharmonii
video

Jakub Hrůša povede Bavorskou filharmonii

Čtyřiatřicetiletý Hrůša se dirigování začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu v rodném Brně. V Praze studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. V současné době je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru.

Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky. Chystá vystoupení s Královským orchestrem Concertgebouw, s Filharmonickým orchestrem milánské La Scaly a operní nastudování Janáčka a Pucciniho ve Vídeňské státní opeře a Frankfurtské opeře. S Českou filharmonií Jakub Hrůša aktuálně vystoupí už tento týden na festivalu Dvořákova Praha, který právě začal.