Od secese k občanskému fóru. Roztoky vystavují historické plakáty

Roztocké muzeum vystavuje historické plakáty od konce 19. století až do 80. let dvacátého století, od secesní reklamy až k občanskému fóru. Plakát ukazuje jako důležité médium, které využívali prvorepublikoví politici i komunistický režim.

Výstava Český plakát
Zdroj: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

„České filmové plakáty patřily v druhé polovině dvacátého století mezi ty mezinárodně oceňované,“ připomíná mluvčí muzea Marcela Uhlíková.

Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout dobové filmové plakáty. Zastoupena je třeba tvorba Milana Grygara, který se ve své tvorbě zabývá vzájemnými vztahy obrazu, zvuku a prostoru. Mezi lety 1961 a 1989 vytvořil 175 filmových plakátů.

Video Roztoky vystavují historické plakáty
video

Roztoky vystavují historické plakáty

Nejstarší plakáty jsou ve stylu secese a art deco, ke zhlédnutí jsou například díla autorů Františka Kysely a Jaroslava Bendy. Mezi zajímavosti patří reklamní plakáty Miloše Slováka, který byl grafickým designérem firmy Baťa ve Zlíně ve 30. letech minulého století, nebo secesní litografie Alfonse Muchy z roku 1911.

Na výstavě návštěvníci naleznou plakáty prvorepublikové politické i ty, které do konce 80. let vybízely k prvomájovým oslavám. Výstava trvá do 27. září.