Na Cestu vzhůru se s českým králem osmitisícovek vydávají i filmoví diváci

Horolezec Radek Jaroš vykročil na další výpravu, tentokrát po plátnech kin. Jediný Čech, který bez kyslíkové masky pokořil všechny osmitisícovky světa, osobně odstartuje dokumentární snímek Cesta vzhůru. Film, na jehož vzniku se podílela Česká televize, doveze hned do několika měst.

Horolezec Radek Jaroš
Zdroj: ČTK Autor: Archiv Radka Jaroše

V létě 2014 přemohl Radek Jaroš poslední ze čtrnácti osmitisícovek, zdoláním vrcholu K2 si vysloužil Korunu Himaláje. Přestože sám při výstupu na Annapurnu v roce 2012 přišel o sedm prstů, zakládá si na tom, že během jeho expedic nikdo nepřišel k úhoně. „Nikdy na mé expedici se nestal nějaký malér, nikdo nebyl zraněný, kromě mě a nikdo nepřišel o život,“ říká Radek Jaroš.

Režisér filmu David Čálek upozorňuje, že nejde o outdoorový snímek plný efektních záběrů, ale bere si spíše na paškál téma životní balance. „Radek má rodinu, děti i sen a je potřeba to nějak vyvážit,“ přibližuje. Jeho samotného velice překvapila osobnost Radka Jaroše. Z médií prý působí spíše jako „namachrovanej sportovec“, ale během natáčení pod touto slupkou objevil režisér milého a citlivého člověka.

Posun filmu do další roviny vidí pak David Čálek ve výpovědích žen, které s Radkem Jarošem v minulosti žily. „Nešlo jim moc o to, aby zdolal nějaký vrchol, ale hlavně aby se z něj vrátil,“ dává nahlédnout pod pokličku režisér filmu.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Film Cesta vzhůru se zabývá balancováním Radka Jaroše

Radkova dcera Andrea Jarošová se s tátovými odchody vyrovnávala postupně. „Tyhle hrany se otupily už někdy v druhé třídě. Zkusila jsem se chvíli bát, a pak jsem s tím zas přestala,“ říká dnes autorka knihy Hory, má panenko, ve které se s tátovým koníčkem popasovala po svém. Kniha vyšla v roce 2011 a právě tyto intimní rozhovory daly základ dokumentárnímu filmu.

Veškerou techniku museli filmaři dostat do základního tábora nad 5 tisíc metrů, vzpomíná producent Richard Němec. Režisér pak ještě vystoupil s Radkem do prvního výškového tábora, těsně pod vrcholem už se ale horolezci museli natáčet sami.