Recenze: Krycí jméno U.N.C.L.E. jede na vlně starých bondovek

Špióni mají v tomto filmovém roce zelenou. Jejich nástup odstartoval Kingsman, volně na něj ve Špiónovi navázali agenti CIA a pokračováním žánru pak bylo Mission Impossible – Národ grázlů. Počátkem listopadu na diváky ještě čeká bondovka Spectre. Krycí jméno U.N.C.L.E. do téhle utěšené, žánrové série dokonale zapadá. 

Krycí jméno U.N.C.L.E., 2015, Režie: Guy Ritchie

Zdroj: Warner Bros.

Když jedna mezinárodní zločinecká organizace s vazbami na bývalé nacisty unese vědce, jenž je schopen zkonstruovat atomovku, začne v CIA i KGB blikat červená. A jejich hlavouni (navzdory tomu, že zuří studená válka), dospějí v roce 1963 k neuvěřitelnému, ale z hlediska sebezáchovného, logickému závěru, že nastala kritická chvíle, kdy musejí začít spolupracovat.

Říkali, že to bude jednoduchá mise. Mýlili se!

Všechno začalo již v roce 1964 úspěšným, televizním seriálem Man from U.N.C.L.E. (který zabodoval i na Zlatých Glóbech) a v němž ideologicky smíšený, špionský tandem ztvárnili Robert Vaughn a David McCallum. Britský scenárista, a režisér Guy Ritchie (Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k), který zvládl i manželství s Madonnou, se rozhodl oživit tuhle vzpomínku na 60. léta a strefil se dokonale.

Prokazuje tu, že nemá problém s originálními nápady, udržením tempa a jeho gradací, spolu s kameramanem Johnem Mathiesonem prokazuje smysl pro atmosférický vizuál, akcentuje dynmický střih, který umocňuje akci a má šťastnou ruku při sestavení mezinárodního castingu, kterému to dohromady skvěle šlape. Flexibilně i kredibilně dokázal vyměnit současný Londýn a jeho gangstery za viktoriánský Londýn se Sherlockem Holmesem.

Do téhle doby zasadil svoji špionskou buddy movie o dvou agentech (připomínající Rudé horko a dvojici Shwarzenegger – Belushi), které okolnosti donutily spolupracovat, ale pořád si jdou po krku. Vše nakonec vyústí založením U.N.C.L.E (United Network Command for Law and Enforcement), čímž vytvořil nejen reboot, ale i něco jako prequel k citovanému seriálu.

Perfektní (ne)zločinecká sestava

V ústřední dvojici agentů exceluje elegantní, charismatický a cool Brit z Normanských ostrovů „kovboj Henry Cavill“, kterého snaživě doplňuje „rudoch“ z Kalifornie Armie Hammer. Zdánlivou holčičku z východoněmecké vrakárny si procítěně zahrála šmrncovní Švédka Alicia Vikanderová (Ex Machina) a hlavní záporačku (kterou ale přebíjí úchylný strýček Rudi) odvedla chic Pařížanka Elizabeth Debickiová. Když k tomu přičtete Hugha Granta v epizodní roli, bleskové cameo Davida Beckhama, slušnou dávku suchého, černého humoru (viz kremace v mučírně) a skvělý soundtrack Daniela Pembertona, máte základní představu, co vás čeká. Nic víc a nic míň než jedna vymazlená, špionážní oldschoolovka (za nějakých sedmdesát pět mega v dolarech), zábavná retro pecka, která nenudí a v závěru naznačuje možnost pokračování, kterému bych se já osobně (v téhle sestavě) vůbec nebránil.