Furiant jede s Evou na Koze a Torontu se to líbí

Čeští filmaři si udělají výlet do Toronta. Krátkometrážní snímek Ondřeje Hudečka Furiant se totiž probojoval do výběru tamního Mezinárodního filmového festivalu. Kromě něj se na přehlídce objeví ještě dva slovensko-české koprodukční filmy: Eva Nová a Koza. Čtyřicátý ročník nejvýznamnějšího festivalu na americkém kontinentu odstartuje 10. září.

Video Zprávy ve 12
video

Furiant jede do Toronta

„Aby se mohl stát prvním skutečným dramatikem realismu, musel pocítit, jaké to je, být posledním romantikem.“ Tak si tvůrci pohrávají s obsahem Furianta, který divákovi předestře dětství a mládí českého klasika Ladislava Stroupežnického.

Ačkoliv film vypráví o tuzemském divadelníkovi, podle režiséra je téma tak univerzální, že je srozumitelné i za hranicí, což je ostatně možná jeden z důvodů, proč slavil Furiant úspěch.
Tři kapitoly jsou pro diváka jako procházka galerií, kdy jde od obrazu k obrazu a na závěr si poskládá celý příběh dohromady.

Eva jede na Koze

Jubilejní ročník festivalu v Torontu však oslaví další dva slovensko-české koprodukční filmy –Drama Eva Nová (v hlavní roli Emília Vašáryová) v režii Marka Škopa a drama Koza od Ivana Ostrochovského o cestě bývalého olympijského boxera za poslední prohrou.

Nesoutěžní festival v Torontu se těší velké oblibě nejen mezi diváky, ale i producenty. Pro mladé filmaře je tak účast na přehlídce bránou do severoamerické distribuce.