Sběratelé nenechali Šímu sedět v koutě. Francie si ho užívá po 20 letech

Přes dvacet let čekali Francouzi na velkou výstavu českého malíře Josefa Šímy, který celý svůj produktivní věk prožil právě v zemi galského kohouta. Výstava ve městě Issoudun se navíc pyšní unikátním úspěchem: kurátorům se podařilo ze soukromých sbírek shromáždit přes padesát Šímových děl, která ještě nikdy k vidění nebyla.

Jeden ze zakládajících členů Devětsilu odjel do Francie v roce 1921 a už o pět let později nosil v kapse doklady s francouzským občanstvím. Zemi zůstal věrný až do smrti v roce 1971. 

První plátna po válce ovlivnil sociální civilismus, nesly však i stopy poetismu. V polovině 20. let se snažil o geometrickou abstrakci. Měl také blízko k surrealistům, ale výstava v Issoudunu se soustředí na jeho méně známé závěrečné období. „Pro ty, kdo znají spíš jeho dřívější období, je to skutečný objev. Potvrzují to i dosud neznámá díla, která jsou pro pozdní období důležitá,“ vysvětlil kurátor muzea Patrice Moreau.

Josef Šíma / Blankytné tělo ve tvaru oblohy II
Zdroj: ČTK

Situaci zachránili soukromí sběratelé 

Popud k celé expozici byl Šímův obraz, který galerie vlastní, ale hlavně jeden soukromý sběratel z Paříže. Překvapivě se vytasil se sadou akvarelů, jež veřejnosti zůstávaly skryty. Poté se začali ozývat další, tudíž muzeum dalo dohromady úctyhodnou sbírku děl, již nemohou znát ani znalci Šímovy tvorby. Celkem jsou vystaveny kousky z deseti soukromých sbírek.

Nejen proto výstava táhne. Přestože Šíma patří mezi nejvýznamnější české i francouzské malíře, v takovém rozsahu se jeho dílo vystavuje velmi vzácně. Ve Francii to bylo naposledy v roce 1992.

Video Události
video

Český malíř ve Francii: Výstava Josefa Šímy ukazuje i neznámá díla