Kaplického knihovna na Letné bude. Vyvolá nový cirkus

Jaké by to bývalo bylo, kdyby tolik diskutovaný blob v Praze opravdu stál? Na jeden večer nikdy nerealizovanou knihovnu architekta Jana Kaplického postaví festival nového cirkusu Letní Letná. Videomappingovým projektem zahájí 12. ročník, který celkem nabídne více než 130 představení.

Video Studio 6
video

Pozvánka na Letní Letnou

S návrhem na novou budovu Národní knihovny zvítězil Jan Kaplický v roce 2007 v architektonické soutěži, jeho „blob“ či „chobotnice“ se ale nikdy na pražské Letné stavět nezačal, zůstal jen předmětem místy vášnivé diskuse svých zastánců a odpůrců. Jednorázový audiovizuální projekt 16. srpna večer knihovnu opět připomene - videomappingem „Oko nad Prahou“, promítaným na šapitó britského souboru NoFit State Circus. Jejich stan na Kaplického stavbu odkazuje i tvarem.

Šapitó NoFit State Circus má připomenout nepostavenou Kaplického knihovnu.

Zdroj: Letní Letná

Videomapping, přístupný zdarma, doprovodí také veřejná výměna knih, které si diváci s sebou donesou. Akcí odstartuje 12. ročník festivalu Letní Letná, přehlídky zahraničních i domácích novocirkusových souborů.

Poprvé se české publikum seznámí kromě zmíněného NoFit State Circusu také s francouzským souborem Compagnie Rasposo. Na jeho drsné a živočišné představení Morsure si budete moci přečíst na webu ČT24 recenzi, stejně jako na nový tuzemský projekt, v němž se spojila režijní dvojice SKUTR a Loser Cirque Company. „Je to příběh malého kluka před zdí, pro dospělé publikum taková vzpomínka na to, co se jim v dětství zdálo,“ prozradili tvůrci o premiéře Walls & Handbags, která se odehraje v pondělí 17. srpna.

Přehlídka Letní Letná potrvá až do 3. září.