V pražském DOX vystavují nejužší dům na světě

Putovní výstava Operations, přibližující dílo polského architekta Jakuba Szczęsného, zakotvila v pražském Centru DOX. Jejím hlavním „exponátem“ je „nejužší dům na světě“, který Szczęsny postavil ve Varšavě. Představuje ale i jeho další projekty.

Keret House - model
Zdroj: Centrum DOX Autor: Tycjan Gniew Podskarbinski

Zatuchlou proluku mezi dvěma varšavskými budovami dokázal Szczęsny proměnit ve světovou raritu. Od roku 2012 v nevelké mezeře stojí dům, široký pouhých 152 centimetrů, přesto se do jeho dvou pater vešla kuchyně, koupelna, pracovna i ložnice - i dostatek světla, přestože se krčí mezi dvěma činžáky. „Je prosvícen horní šikmou stranou, která je celá průhledná,“ prozradil jeden z kurátorů výstavy Tadeáš Goryczka.

„Keretův dům je něco jako injekce života zcela prázdnému a mrtvému prostoru. Ten koncept mě nesmírně zajímal,“ přiznal architekt, že vyprojektovat a postavit takový objekt pro něj byla výzva. Jméno jeho objekt, sloužící jako tvůrčí prostor pro umělce, dostal podle svého prvního nájemníka - izraelského autora povídek Etgara Kereta, jehož matka byla za nacistické okupace Varšavy vězněna v nedalekém židovském ghettu.

Video Události v kultuře
video

Nejužší dům a jiné projekty v DOX

„Užší a menší ten dům snad už být nemůže, ale pořád ho vnímáte jako dům,“ podělil se o dojmy z nezvyklého bydlení. Model Keretova domu se stal nedávno součástí sbírek prestižního Muzea moderního umění v New Yorku a je sice nejvýraznějším, ale ne jediným projektem Jakuba Szczęsného. I v dalších se snaží pracovat na místech a způsobem, jakým by málokoho napadlo. K jeho majstrštykům patří zavlažovací systém pohánějící houpačky na dětském hřišti.

Keretův dům a další Szczęsného projekty budou v DOX vystaveny do poloviny října. Pražská výstava zakončí putovní projekt představující polského architekta, který vytvořili kurátoři ostravského Kabinetu architektury. O svůj netradiční pohled na architekturu se Szczęsny podělí i osobně, 4. října se v DOX uskuteční jeho přednáška.

Etgar Keret v „nejužším domě na světě“, který byl po něm pojmenován.

Zdroj: Centrum DOX
Autor: Bartek Warzecha