Merry Christmas: USA vrací Francii ukradený "dárek" od Picassa

Obraz Pabla Picassa, který před čtrnácti lety zmizel z pařížškého muzea, se vrací zpět do Francie. Kubistické zátiší s názvem La Coiffeuse (Toaletní stolek) v hodnotě 15 milionů dolarů (přes 360 milionů korun) našli na celnici v USA.

Video Studio ČT24
video

Ukradený Picasso se vrací z USA do Francie

Zdroj: ČT24

Malba z roku 1911 zmizela beze stopy, objevit se ji podařilo náhodně až loni, kdy ji kdosi odeslal z Belgie do Spojených států s deklarovanou cenou 37 dolarů (900 Kč). U newyorských celníků vzbudil balíček podezření tím, že měl být uskladněn v klimatizovaném prostoru. „Na přepravním lístku bylo nápis ,Veselé Vánoce‘. Měl to být asi vánoční dárek,“ domnívá se  advokát Kelly Currie.

Naposledy si Picassův Toaletní stolek mohli lidé prohlédnout v roce 1998 v Mnichově. Brzy po návratu do Centre Pompidou, které jej mělo ve sbírkách, by se mohl opět představit veřejnosti. Cenné plátno předali zástupci amerického celního úřadu francouzským diplomatům ve čtvrtek.

V rukou celníků se nedávno ocitla i Picassova Hlava mladé ženy. Francouzská policie ji zachytila na Korsice při pokusu propašovat ji do Švýcarska. Dílo oceňované na více než 600 milionů korun vystaví v madridském Muzeu Královny Sofie.