Ondřej Maleček si píše deník otiskem hlavy

Mnohé obrazy Ondřeje Malečka působí jako akvarelové stránky z malířského deníku. Osmatřicetiletý výtvarník v nich „popisuje“ sám sebe a to, co se zrodilo z jeho zkoumání lidských obličejů. Výstavu s názvem Otisk hlavy připravila Novoměstská radnice v Praze.

Ondřej Maleček / Ptačí muž, 2015
Zdroj: Novoměstská radnice

Název výstavy je doslovný - Ondřej Maleček svou hlavu otiskl přímo na plátno. „Vznikl obraz, který se jmenoval Otisk lebky, a mně přišlo, že kdybych lebku otiskl do sádry nebo do hlíny, souvislosti by byly ještě daleko hlubší, a že je to vlastně otisk mě i toho, co se ve mně děje,“ vysvětlil výtvarník.

„Vědomé a nevědomé myšlenkové pochody odrážející se na tváři jej přivedly k tématu lidského obličeje. Zkoumat jej začal díky zrcadlu z antikvariátu, jež dlouho viselo v jeho ateliéru. „Zajímají mě změny obličeje v různých životních situacích,“ prozradil.

Ondřej Maleček / Otisk hlavy
Zdroj: Novoměstská radnice

Sám sebe vidí jako kozla, opici nebo posmrtnou lebku. Sérii obrazů Ptačí muž pojal zase jako metaforu člověka ve společnosti. Přiznává, že „ptačím mužem“ je v podstatě on sám. „Cítím se jako takové lehce ochmýřené, vypelichané přestárlé kuře, které se chce nějakým způsobem probojovat do světa, vzlítnout a svět kolem sebe poznávat,“ popisuje se.

Kurátorka výstavy Lucie Šiklová jej vnímá trochu jinak. „Jeho tvorba obsahuje mnoho máchovských konotací, dala by se interpretovat jako deník romantického poutníka krajinou. A nejsou to jen krajiny vnější, ale i vnitřní,“ domnívá se.

Video Události v kultuře
video

Ondřej Maleček vystavuje Otisk hlavy

Do krajin Ondřeje Malečka lze na Novoměstské radnici přes Otisk hlavy proniknout do 6. září. Své starší práce malíř vystavuje zároveň do 1. listopadu v Egon Shiele Art Centru v Českém Krumlově.