Galeristé hledají ztracená díla. V evidenci máme chyby, přiznávají

Připouštíme, že jsou v našich evidenčních záznamech chyby, zaznívá od Národní galerie. Reaguje tak na kauzu, při níž inventura objevila některé chybějící malby od špičkových umělců jako např. Kupky nebo Zrzavého. Mohlo jít například o omyl při zapisování předmětů do seznamů a minulá kontrola nedostatky neodhalila. Ředitel galerie Jiří Fajt proto chystá změny. Chce hlavně líp rozdělit kompetence a odpovědnost.
Národní galerie
Zdroj: Česká centra/Národní galerie
Video Galeristé hledají ztracená díla
video

Galeristé hledají ztracená díla

Díla nejdražšího českého malíře Kupky anebo Josefa Lady jsou na seznamu NKÚ. Podle inspektorů je Národní galerie zkrátka ztratila. V katalogu je evidovaných na 350 tisíc děl, přičemž podle NKÚ chybí Ladova ilustrace k Haškovu Švejkovi. „Důkazy máme na tzv. vědecké kartě, kde je napsáno, že to dílo se nenalezlo už při inventuře v roce 1979,“ prokazuje ředitelka Sbírky grafiky a kresby Alena Volrábová.

Muzejníci jsou přesvědčení o tom, že se jim ještě některá díla podaří najít. Koneckonců při inventarizaci mohlo dojít k řadám chyb. „Máme toho tolik, že se dá předpokládat lidská chyba. Může to být špatné založení (jako v případě dvou nedávno nalezených kreseb) anebo jde o chybu někoho, kdo vedl evidenci,“ dodává Volrábová.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt mluví o změnách ve vedení inventarizačního systému. Důraz chce klást hlavně na větší spolupráci mezi jednotlivými odděleními. Podle ostatních se ale systém sbírky měnit nemůže, protože je daný zákonem a bylo by potřeba nastavit nové kompetence a odpovědnosti.

Hledaní údajně ztracených děl pokračuje v těchto dnech.