Saruman Bílý je po smrti. Zemřel Christopher Lee

Ve věku 93 let zemřel britský herec Christopher Lee. Během bohaté herecké kariéry na sebe vzal roli hraběte Drákuly, Rocheforta ze Tří mušketýrů nebo čaroděje Sarumana z trilogie Pána prstenů. Filmový veterán byl hospitalizován s dýchacími obtížemi, zemřel na selhání srdce.
Video Zemřel Christopher Lee
video

Zemřel Christopher Lee

Herec zemřel v neděli ráno v nemocnici v Londýně. Informace se dostala ven později kvůli přání Leeovy vdovy, která chtěla o skonání chotě, s nímž strávila padesát let v manželství, nejprve informovat rodinný kruh.  

S filmem začal Christopher Lee v roce 1947, slávu si začal získávat až v padesátých letech. Jeho první významnější role byla ve snímku The Curse of Frankenstein (Prokletí Frankensteina) a šlo o první z dvaceti filmů, na nichž spolupracoval s Peterem Cushingem. Poté, co ztvárnil hraběte Drákulu, nebylo pochyb o tom, že filmový svět získal talentovaného herce.  

Sedmdesátá léta se pro Leeho nesla ve znamení hororového žánru. Mezi jeho nejlepší výkony patřil film Rituál, kde si zahrál podivína vedoucí venkovskou komunitu. Charismatický rodák z Londýna vyrůstající ve Švýcarsku pravidelně natáčel až do skonání. V posledních letech se do paměti mladších ročníků zapsal jako čaroděj Saruman z Pána prstenů. Zahrál si i v druhé epizodě Star Wars Klony útočí.

  • Lee se nerealizoval jen na poli kinematografie. Vydal totiž sérii heavymetalových alb, např. Charlemagne: The Omens of Death.
  • Ve Francii mu byl udělen odznak důstojníka Řádu umění a literatury v roce 1973.
  • V roce 2001 získal medaili britského impéria a stal se komandérem Řádu britského impéria o osm let později byl jmenován rytířem Řádu britského impéria.
  • Během druhé světové války se dobrovolně přihlásil jako posila finských sil. Později se připojil k britské armádní organizaci Home Guard. 
  • Díky znalosti němčiny se posléze dostal až do služeb Britské tajné služby a účastnil se bojů v jižní Africe.

V roce 2008 se osobně účastnil českého Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.