V Moskvě se promítal neznámý film Věry Chytilové o Miloši Formanovi

Moskva - Retrospektiva filmů Věry Chytilové nabídla divákům v Moskvě jedinečný snímek. Dokument Chytilová versus Forman z roku 1981 existoval v jediném exempláři, který vlastnila Belgická královská cinematéka. České ani ruské instituce přispět nechtěly. Kopii nakonec zaplatila veřejná sbírka.

Chytilová versus Forman - 84 minut polemik, názorových střetů, pohledů na život i filmovou tvorbu. V hlavních rolích dokumentárního filmu dva známí režiséři. Moskevské premiéře předcházelo téměř detektivní pátrání. „Ten film prakticky nebyl k nalezení. Podařilo se nám ale kontaktovat producenta z Belgie. Vyšel nám vstříc,“ vysvětluje básník a rusista Jan Machonin. Pořadatelům moskevského festivalu filmů Věry Chytilové se tak podařilo objevit jedinou existující kopii dokumentárního filmu z roku 1981. Česká režisérka tehdy natáčela pro belgickou televizi.

Žádné promítání v Moskvě by se nekonalo, nebýt belgického královského filmového archivu, kde mají velkou sbírku československých snímků. Právě tady v Bruselu se nacházela jediná existující kopie a právě tady se rozhodli, že pořídí další a nabídnou ji za zlomek ceny. Kopii se nakonec podařilo zaplatit díky veřejné sbírce.

Video Moskevská retrospektiva Věry Chytilové představila její neznámý film
video

Moskevská retrospektiva Věry Chytilové představila její neznámý film

Chytilová natáčela svého legendárního kolegu Formana v době, kdy režíroval film Ragtime. Výsledkem je unikátní dvojí portrét filmařů české nové vlny a jejich názorová konfrontace. Dokument nabízí pohled jednoho na druhého. Přibližuje Formanův styl, zachycuje jej při natáčení i na procházkách ulicemi. Oscarový režisér hovoří o své filmařské vášni i o umění vybrat správného herce pro správnou roli.

V moskevském kině Pionýr na slavném Kutuzovském prospektu přehlídka filmů Věry Chytilové trvala dvanáct dnů a uvedeno bylo jejích 18 filmů. Vždy bylo vyprodáno. „O filmy české nové vlny je v poslední době v Rusku velký zájem,“ říká spoluorganizátor festivalu Maxim Pavlov. „V době komunismu bylo velmi hodně filmů zakázáno, diváci mohli vidět jen populární komedie a pohádky,“ dodává Viktoria Levitovová, expertka na české filmy. Pořadatelé moskevského festivalu chtějí film Chytilová versus Forman promítnout i v českých kinech.