Noci literatury padla šestka

Podeváté patří jedna noc v roce literatuře. Příznivci čtení se mohou 13. května večer opět seznámit neobvyklým způsobem s tvorbou současných evropských autorů. Nočního čtení se ujmou opět především herci, dopřejí si ho desítky českých i zahraničních měst, hlavním centrem je městská část Praha 6.
Video Události v kultuře: Noc literatury 2015
video

Události v kultuře: Noc literatury 2015

Veřejná čtení se konají na všech místech od 18:00 do 23:00, vždy v půlhodinových intervalech. Zazní úryvky z nových překladů současných evropských spisovatelů a jednoho izraelského literáta. Poprvé se na Noci literatury představí Lotyšsko a Finsko. Některých čtení se zúčastní autoři osobně, dorazí například Charles Lewinsky (Švýcarsko), Afonso Cruz (Portugalsko), Yannick Grannecová (Francie) nebo Michael Stavarič (Rakousko).

K akci se přidaly letos také čtyři desítky knihoven, včetně jedné pouliční v Praze-Bubenči, kde si mohou čtenáři vyměňovat knihy. Bubeneč a Dejvice jsou místem hlavního dění letošní Noci literatury. Herci Ivan Trojan, Jiří Mádl, Zdena Hadrbolcová či Vanda Hybnerová budou předčítat mimo jiné v Dejvickém divadle, v Národní technické knihovně, v Ústavu organické chemie a biochemie neboli „Květáku“, ve Ville Pellé nebo v krytu z druhé světové války.

Funguje mezi vámi a literaturou chemie? Číst se bude i v Ústavu organické chemie a biochemie na Praze 6
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Na propojení genia loci s literárním textem vsadili i v dalších 36 českých městech, jejich seznam najdete na stránkách projektu. V Plzni například se do Noci zapojí nový prostor DEPO2015, bývalá plovárna, vlakové nádraží anebo jeden ze zrekonstruovaných bytů od architekta Adolfa Loose. V programu se objeví navíc čtení spisovatelky Wolftraud de Conciniové, která v němčině s českým překladem představí texty vytvořené během jejího rezidenčního pobytu právě v Plzni. V Jihlavě se čtení ujmou herci Horáckého divadla v gotické síni radnice nebo v bráně Matky Boží; v Olomouci pro změnu ansámbl Moravského divadla přivede čtenáře do Vlastivědného či Arcidiecézního muzea.

V zahraničí se k Noci literatury připojí Londýn, Paříž, Moskva, Madrid, Kyjev nebo Dublin. Akce, jejímž organizátorem jsou Česká centra, se tradičně koná v předvečer zahájení největšího českého knižního veletrhu - Světa knihy.