Gesto smíření: Pražské jaro otevřel německý dirigent

Smetanovým cyklem Má vlast začal jubilejní 70. ročník festivalu Pražské jaro, jehož kulatiny rezonují s výročím konce druhé světové války. Jako symbolické gesto smíření proto pořadatelé zahajovací koncert včetně státní hymny a Smetanovy Vltavy svěřili Severoněmeckému rozhlasovému orchestru Hamburk za řízení Thomase Hengelbrocka. Němci se zahajovacího koncertu ujali poprvé v historii. Česká televize nabídla přímý přenos zahajovacího koncertu na ČT art. Záznam najdete v článku.

"Zrod Pražského jara spadá do doby, kdy uplynul teprve rok od konce tragického německého záboru vaší země v podobě protektorátu Čechy a Morava. Jsem dojat, že od té doby jsme od vás svědky tolika smířlivých gest, letos zviditelněných tím nejvýmluvnějším způsobem, německý dirigent s německým orchestrem hraje na Pražském jaru Smetanovu Mou vlast," uvedl Thomas Hengelbrock.

V historii to bylo teprve popáté, kdy Smetanův cyklus symfonických básní zazněl v podání zahraničního orchestru a vůbec poprvé tělesa z Německa. Jeho šestapadesátiletý dirigent Hengelbrock jako příznivec historicky poučené interpretace studoval i historický a politický kontext, v němž Má vlast vznikla; o českou hudbu se zajímá dlouhodobě. „Snažíme se hrát Mou vlast s vědomím jejího významu,“ řekl ještě před koncertem.

V úvodu koncertu zazněla česká hymna, kterou Němci pro Čechy přednesli netradičně vstoje. Samu Mou vlast si orchestr vyzkoušel na několika koncertech už v Hamburku a okolí. Dnes ji zahrál bez přestávky tak, jako to loni na festivalu zavedl Jiří Bělohlávek. „Dnešní večer byl jedním z nejdůležitějších v mém muzikantském životě,“ řekl po koncertu Hengelbrock. Hrát Smetanův cyklus symfonických básní v Obecním domě s německým orchestrem byl pro něj dojemný zážitek.

„Je to úžasné, dobré a logické gesto. Vyrostl jsem v protektorátu, Němce jsme neměli rádi, báli jsme se jich… ale jejich národ udělal takový vývoj, že je dnes příkladem demokracie,“ řekl k dramaturgii letošního Pražského jara dirigent Českého národního symfonického orchestru Libor Pešek. „Ten orchestr znám, protože jsem je před několika lety dirigoval, a předpokládám, že blízkost německé a české kultury je u nás pořád tak živá, že se nemůže stát, že by Má vlast měla znít 'jinak'.“

Pětačtyřicet koncertů, orchestry z Hamburku i Petrohradu

Program festivalu přinese 45 koncertů se širokým dramaturgickým rozpětím: od hostování velkých zahraničních symfonických orchestrů přes koncerty komorní hudby až po specifické projekty, které přinášejí premiéry nových děl. Festival vedle Severoněmeckého rozhlasového orchestru Hamburk nabídne také Petrohradskou filharmonii v čele s Jurijem Těmirkanovem, Budapešťský festivalový orchestr s Ivánem Fischerem a Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia se Sirem Antoniem Pappanem.

Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka vystoupí spolu s Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a altistkou Elisabeth Kulmanovou. Závěr festivalu bude druhého a třetího června svěřen Královskému filharmonickému orchestru v Liverpoolu s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem.

  • Česká televize nabídla přímý přenos zahajovacího koncertu. Od 11. května do 4. června navíc každý den přinese Echa Pražského jara, dvě minuty toho nejlepšího z festivalu hned po Událostech v kultuře. Dále pořídí záznam koncertu Afflatus Quintet, který uvede 25. května. Český rozhlas na stanici Vltava uvede 17 koncertů, z toho šest ze záznamu.

Na Pražském jaru bude mít významné zastoupení i soudobá hudba. Součástí programu bude například dílo Petra Wajsara Vápenná sinfonietta, které vzniklo na objednávku Pražského jara. Debut Pražského jara 31. května v Rudolfinu nabídne dirigenta Marka Šedivého. Jako host s ním vystoupí francouzský hobojista Johannes Grosso, vítěz soutěže Pražského jara z roku 2014. Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015 se letos zúčastní 51 flétnistů a 63 klarinetistů z celého světa. Slavnostní předání cen se uskuteční 15. května na Staroměstské radnici. Celý program najdete zde.

Video Echo Pražského jara 2015
video

Echo Pražského jara 2015

Echo Pražského jara 2015

Zahajovací koncert Pražského jara 2015

Pražské jaro připomíná konec války

Pražské jaro zahájí hamburský orchestr

Mluvčí festivalu: Pražské jaro byla poválečná euforie

Dirigent Pešek: Německý orchestr a Má vlast? Úžasné gesto

Operní publicistka: Operní linie bude věnována českým sólistům

Prodej vstupenek byl zahájen loni 12. prosince. Jejich ceny se pohybují od 500 korun do 3900 korun. Loni lidé utratili za vstupenky přibližně 24 milionů korun a festival se vyprodal ze zhruba 94 procent. Rozpočet 70. ročníku festivalu je přibližně 83 milionů korun, v posledních letech se pohyboval mezi 75 až 80 miliony korun.