Radůza běží marathon válečnými bitvami

Ve svém posledním projektu se písničkářka Radůza vydává na dlouhou trať - od řecko-perské bitvy do konce druhé světové války. „Knižní muzikál“ Marathon - příběh běžce prochází válečné konflikty v dějinách v šestnácti povídkách, ke každé z nich složila Radůza také píseň.
Video Poslechněte si: Z alba Marathon - příběh běžce
video

Poslechněte si: Z alba Marathon - příběh běžce

Povídky kromě společného - válečného - námětu mají i společného vypravěče. „Rodí se v nejrůznějších tělech - jako blecha, krysa, kůň, žena, dítě i muž. A pokaždé válku prožívá jinak. Jednou je hrdina, jednou zbabělec, jednou strůjce, jednou oběť. Ukazuje válečný konflikt z mnoha úhlů pohledu,“ prozradila Radůza.

Vyprávění začíná starověkou bitvou u Marathonu a končí roku 1946 v Sudetech. „Zkušenost, kterou si hrdina mého vyprávění na konci putování dějinami odnese, je ta, že bolest ze ztráty milovaných je vždy stejná, bez ohledu na to, na které straně linie se oběť nachází,“ doplnila písničkářka.

Pro propojení psaného textu a písní, provázených jednou dějovou linkou, si vymyslela vlastní název - chansonetto. Povídky a album doplnila ještě o audioknihu, na niž své texty sama načetla. Plánuje projekt převést i do divadelní podoby. V hudební tvorbě se ale k tématu válečných konfliktů už vracet nechce, zaměřila by se prý raději na příběhy boje za svobodu.

Video Radůza: Příběh běžce je pohled na válku z mnoha úhlů
video

Radůza: Příběh běžce je pohled na válku z mnoha úhlů