Debut Pražského jara bude Šedivý

Hudební festival Pražské jaro zavedl loni poprvé do svého programu pravidelný dirigentský debut. Letos šanci se uvést dostane Marek Šedivý, spolu s ním vystoupí také francouzský hobojista Johannes Grosso, vítěz soutěže Pražského jara roku 2014.
Zdroj: MHF Pražské jaro Autor: Ester Havlová
Video Marek Šedivý bude dirigentským debutantem Pražského jara
video

Marek Šedivý bude dirigentským debutantem Pražského jara

Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu provedou Slavického Rapsodické variace pro orchestr, Hyblerův Koncert pro hoboj a komorní orchestr a Čajkovského Čtvrtou symfonii f-moll. „Program Rapsodických variací jsem si nevybral sám. Doporučila mi ho moje manželka, která má shodou okolností 31. května narozeniny, takže to bude mít ode mne jako dárek,“ prozradil Šedivý. 

Pro osmadvacetiletého dirigenta může být vystoupení na mezinárodním festivalu odrazovým můstkem do další kariéry. S cílem podporovat mladé dirigenty a rozšiřovat jejich profesní šance Debut Pražského jara také vznikl. Šedivý v současné době studuje magisterský program dirigování na AMU v Praze. Podílel se jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company Toronto nebo loni na produkci baletu Spartakus v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Vystupuje také jako klavírista.

Program festivalu letos už tradičně zahájí 12. května Smetanova Má vlast. V Obecním domě ji ale poprvé zahrají němečtí hudebníci - Severoněmecký rozhlasový orchestr Hamburk za řízení Thomase Hengelbrocka, a to u příležitosti sedmdesátého výročí konce války. Pražské jaro se letos také koná posedmdesáté. Závěr přehlídky 2. a 3. června obstará Královský filharmonický orchestr v Liverpoolu.