Zlínské divadlo maluje na sklo zbojnický příběh Jánošíka

Zlín – Folklor i bigbít spojí na jednom jevišti muzikál Malované na skle. Na dnešní premiéru ho připravuje Městské divadlo Zlín. Příběh zachycuje osudy zbojníka Jánošíka. Původní polské libreto pro zlínské představení přebásnil písničkář Jaromír Nohavica.

„Touha po životě, touha po lásce a touha po pravdě, to je téma, které se dnes málo akcentuje. Jánošík byl mladý a nebál si za svou pravdou stát a být vnitřně svobodný ve společnosti, která mu to neumožňovala,“ považuje režisérka a umělecká ředitelka zlínského divadla Hana Mikolášková Jánošíkův příběh za aktuální. „Neříkám, že všichni jsme schopni se stát mučedníky, ale Jánošíkova lehkost, jeho osobní zodpovědnost a energie, kterou inspiroval všechny kolem sebe, tím se inspirovat můžeme,“ dodala.

Na jevišti bude znít cimbálová muzika, vedle nich zbojníci vytvoří bigbítovou kapelu. „Folklor nám dává zemitost, jistotu a vědomí nějakého řádu. Bigbít nás osvobozuje, ale energie je jedna,“ podotkla Mikolášková. Třetí hudební linku obstará nahraná muzika v aranžích Jožky Fojty. „Všechna tři tria se občas propojí, je to neuvěřitelný zážitek,“ slibuje režisérka.

Hlavní roli Jánošíka ztvární Tomáš David, pro kterého jde o zatím největší muzikálovou roli. „Rozsah je velký, od výrazového šeptání až do vysokého áčka. Je náročné to ve výškách udýchat, zvlášť když jsem v pohybu. Téma mě nadchlo, přistupuju k němu trochu s respektem, ale snažím se ho moc nepatetizovat,“ svěřil se herec.

Původní polské libreto přebásnil Jaromír Nohavica. „Pro naše divadlo je to geniální,“ domnívá se Mikolášková. „I v souboru jsou lidé, kteří cítí folklor, s kořeny v tomto kraji, pochází z různých oblastí, kde je folklor ještě živý. Můžeme vycházet z toho, co je nám vlastní, nemusíme si hrát na Slováky, můžeme tam přimíchat trochu slovácké vřelosti, namíchat ji s valašskou tvrdohlavostí, přitom se inspirovat slovenským a polským patosem a přidat trochu české ironie.“

Malované na skle je podle režisérky zhudebněná poezie. "Kdyby to znal Forman, tak by netočil Vlasy, ale Malované na skle," odhaduje. Zlínské divadlo muzikál v premiéře uvede dnes (tedy sobotu 25. dubna), v první repríze pak o tři dny později.