Nejkrásnější kniha v krásné literatuře není. Zato v mechu nebo pajzlu ano

K Nejkrásnějším českým knihám nepatří krásná literatura. Porota soutěže v této kategorii mezi tituly vydanými loňský rok nenašla žádné, jimž by „mohla s čistým svědomím udělit první tři místa“. Prázdné zůstaly i druhá a třetí příčka v kategorii učebnic, na jejichž nízkou úroveň kvality upozorňuje porota dlouhodobě. Naopak dobrou úroveň mají publikace o architektuře, patří k nim všechny oceněné knihy v odborné literatuře. Z titulů pro děti a mládež vybrali porotci vítěze, který je podle jejich slov „neomyvatelný“. Z autorských knih je zaujal originální průvodce českou kuchyní.

V letošním ročníku nejsou v této kategorii dostatečně výrazné a výjimečné knihy, zdůvodnila porota, proč se rozhodla neudělit medaili žádným finalistům krásné literatury. Ucházel se o ni například výbor ostravské poezie Briketa, výbor z korespondcence filmového režiséra Martina Friče a spisovatele Jaroslava Žáka Ej, bogatýre Makoviči obrazotvorče... nebo debut Matěje Hořavy Pálenka, autor se díky souboru próz z rumunského Banátu stal objevem roku cen Magnesia Litera za rok 2014.

V kategorii odborná literatura se vítěz zabydlel v 2×100 mil. m². Publikace architekta Martina Hejla a kolektivu z ateliéru Kolmo.eu je součástí projektu mapujícího vývoj architektury bydlení v Československu za posledních sto let. Stejnojmenná výstava prezentovala Česko na loňském bienále architektury v Benátkách a do poloviny května je zpřístupněná také ve Veletržním paláci v Praze. "Autoři připravili obsah i formu tak, že knížku máte chuť číst hned, jak ji vezmete do ruky. Kniha dobře funguje jako studijní materiál, ne jako pomník historii, na který se práší v knihovně a otevírá se jen o nedělích," uvedla v hodnocení porota. I druhé a třetí místo obsadila architektura – v publikaci 1989 Diskuse 2004, osahující pohled dvaceti architektů a designérů na umění s rozdílem pětadvaceti let, a v publikaci mapující vznik a vývoj prvního poválečného pražského sídliště Solidarita.

Nejkrásnější knihu pro děti a mládež vytvořil básník, muzikant a překladatel Michal Bystrov. "Případný argument, že je knížka 'neomyvatelná', tedy co do zpracování křehká, jemná, poničitelná, a tudíž ne ideální pro děti, u poroty neuspěl. Je to knížka, kterou si můžou číst společně dospělí a děti – a ty se mohou seznámit se skutečností, že knížky jsou různé a potřebují třeba i jemné zacházení," napsala porota o sbírce veršů Nech ten mech. Ilustracemi ji doprovodil Petr Nikl.

Mezi knihami o výtvarném umění vynikala Mezera od Lenky Lindaurové a kolektivu. Výtvarná teoretička v ní zaplňuje mezeru o posametovém umění a společnosti. Vznikla k 25. výročí Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterou Lindaurová pět let vedla. Porota publikaci označila za „trochu časopis a trochu encyklopedii, divokou i přehledně uspořádanou“.

Z učebnic se k ceně dostala jen jedna. Na první místo porotci dosadili Volbu povolání bez předsudků, praktickou příručku pro kariérní výchovu na základních školách. Oceňují, že děti učí reflexi genderových stereotypů. Nejkrásnější katalog vytvořila Kateřina Šedá ke svému projektu Everything is perfect, do něhož zapojila kalifornské městečko Los Altos. Druhé místo si odnesl katalog 26. mezinárodního bienále grafického designu Brno, oceněného už na cenách Czech Grand Design.

eská kuchyně ve své nejlepší formě. Díky této knize se UHO stává nesmrtelným. Neuvěřitelně vtipné, podvratné, trefné a zároveň systematické představení české kuchyně současných vývařoven i normalizačních kuchařek. Už po pouhém prolistování této knihy nikdy nebudete vnímat českou kuchyni stejně jako dřív," tvrdí porota o nejlepší autorské knize. Pajzlem no. 1. prošli Marek Ehrenberg a Zula Jura.

Nejkrásnější české knihy roku 2014 je možné si prohlédnout v pražském letohrádku Hvězda na výstavě, která se zároveň ohlíží za půlstoletou historií soutěže, vyhlašované ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví.

kompletní VÝSLEDKY soutěže Nejkrásnější české knihy za rok 2014 65.49 KB