Podzim zkříží všech dvacet strun. A hudební cestu Zdeňka Lišky

Jazzový odkaz na Billie Holidayovou, hudební pocta filmovému skladateli Zdeňku Liškovi, návraty festivalových hvězd a návštěva postminimalisty Davida Langa - festival Struny podzimu ladí na dvacátý ročník, který bude křížit různými hudebními žánry od 5. října do 19. listopadu.

Úvod lze čekat živelný a nespoutaný, protože taková je i mallorská zpěvačka s africkými kořeny Buika, která zahajovací koncert obstará. „V jejím stylu slyšíme fascinující mix maurských kořenů flamenka, kreolské morny i jazzové sofistikovanosti Billie Holidayové,“ přibližuje festival. Zmínka o Billie Holidayové spojuje úvodní vystoupení se závěrečným, jež bude poklonou právě této slavné jazzové zpěvačce. Složí ji Američanka Cassandra Wilsonová.

Pocta je připravena také pro významného českého autora filmového hudby Zdeňka Lišku. Spolupracoval s Karlem Kachyňou, Karlem Zemanem, dvojicí Jan Kadár a Elmar Klos nebo s Janem Švankmajerem. Struny podzimu vybraly hudbu ke snímkům Františka Vláčila, do podoby „filmové symfonie“ ji upravil Petr Ostrouchov. Soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices provedou suitu k Marketě Lazarové a Údolí včel.

Filmovou hudbu má v repertoáru i skladatel David Lang, naposledy k oscarovému snímku Velká nádhera. Významný současný komponista bude jedním z hostů festivalu, za jeho účasti budou uvedeny jeho Pulitzerovou cenou oceněné novodobé pošije na motivy Andersenovy pohádky. Skladbu The Little Match Girl Passion odehraje soubor Paul Hillier & Theatre of Voices, pro nějž přímo vznikla, v památníku na Vítkově.

Na oslavu dvacetin festival pozval hudební hvězdy, které publikum v uplynulých ročnících nadchly nejvíce. Posluchači se mohou znovu těšit na korsický sbor A Filetta, klavíristu Jasona Morana nebo amerického houslistu Gila Shahama, který se s newyorským orchestrem Sejong Soloists pustí do variace na Vivaldiho Čtvero ročních dob. Francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky připomene hudební zpracování básní Paula Verlaina, jehož verše inspirovaly název festivalu a jsou dodnes festivalovým mottem.

Novinkou letošního ročníku jsou Encores, tedy přídavky, upomínající na domáckou atmosféru raných festivalových let. Hudební hosté se v nich představí po hlavních koncertech v komornějším vystoupení. Naopak tradicí už je víkendový program zacílený na dětské publikum a závěrečná klubová noc Spotlight věnovaná mladým talentům a novým hudebním fúzím.

A také Jarní Gala, které festival opět předznamená. Už 29. dubna na Pražském hradě vystoupí britský houslista Daniel Hope.

Video Struny podzimu slaví dvacetiny
video

Struny podzimu slaví dvacetiny