Vstupte do pravěku. Francie otevřela repliku jeskyně Chauvet

Lyon - Na jihu Francie byla pro veřejnost otevřena jeskyně Pont d'Arc, replika vzácné pravěké Chauvetovy jeskyně, která byla objevena v roce 1994 a je přístupná jen odborníkům. Jeskyně je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je uzavřena turistům, aby se nepoškodily kresby staré 36 tisíc let.
Video Francie otevřela repliku jeskyně Chauvet
video

Francie otevřela repliku jeskyně Chauvet

Francie otevřela repliku jeskyně Chauvet

13/4

Lucie Vélová: Replika je vhodná cesta

„Chauvetova jeskyně v roce 1994, kdy byla objevena, vyvolala opravdovou senzaci,“ říká Lucie Vélová, kurátorka archeologické sbírky Národního muzea. Do té chvíle do jeskyně o rozloze 8500 metrů čtverečních podle odborníků nikdo nevkročil zhruba 20 tisíc let. A to v důsledku sesuvu kamení, který uzavřel její vstup.

Je starší než slavná „pravěká galerie“ Lascaux v jihozápadní Francii. V jeskyni se nalézají údajně nejstarší zachované otisky nohou druhu homo sapiens, staré až 30 tisíc let. „Minulost ukázala v případě Lascaux i Altamiry, že návštěvnický provoz zanechává nesmazatelné stopy a malby mohou být nenávratně zničeny tím, že lidé vydechují oxid uhličitý a přinášejí různé škodlivé mikroorganismy,“ upozorňuje Lucie Vélová.

Vstupte do galerie:

Proto vznikla přesná replika, která má i teplotu a vlhkost své předlohy. Od originální jeskyně se nachází asi kilometr vzdušnou čarou. Návštěvníkům nabízí na 1000 kreseb včetně 425 zobrazení zvířat 14 různých druhů pomocí dřevěného uhlí, jak to podle odborníků dělali předchůdci lidí. Umělá jeskyně byla vybudována nad obcí Vallon-Pont-d'Arc v oblasti Ardeche, která je známá řadou dalších prehistorických jeskyň a míst.

Pravěký komiks

Slavnostního otevření se zúčastnil i francouzský prezident Francois Hollande. „Nanesením barvy na kámen tu před 36 tisíci lety vynalezli malířství. Když zanechali otisk ruky na skále, vynalezli tak autoportrét. A když pak znázorňovali pohyb opakovaným zobrazením obrysů, svým způsobem vynalezli komiks,“ uvedl Hollande.

Projekt, který má být unikátním svědectvím historie lidstva, si vyžádal investice ve výši 55 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy korun). Postavit skoro přesnou kopii jedné z největších objevených svatyň jeskynního malířství trvalo 2,5 roku. Projektu se účastnilo na 35 podniků a stovky odborníků, sochařů, malířů nebo techniků.

Úřady očekávají ročně kolem 400 tisíc návštěvníků, což by mělo také oživit místní ekonomiku. „Není to zábavní park. Jeskyně Pont d'Arc je kulturním, vědeckým a turistickým místem,“ zdůraznil autor projektu a speleolog Pascal Terrasse.