Diplomacie - brilantní válečná konverzačka pro dva skvělé hlasy

Stalo se v noci ze čtyřiadvacátého na pětadvacátého srpna 1944. V Evropě se stále střílelo a umíralo, ale spojenci se již vylodili a nezadržitelně blížili k Paříži. Fronta byla prolomena a zhruba za dvě hodiny osvobodí spojenecká vojska pařížské bulváry. Budou-li ovšem ještě existovat. Podle führerova šíleného rozkazu má být totiž tohle město srovnáno se zemí.

Vojenský místodržitel Paříže, generál Dietrich von Choltitz, je voják ze staré školy, který pochází z čistého árijského válečnického rodu. Je na něj spolehnutí, protože ví, co je to respektovat za jakoukoli cenu rozkaz vůdce. A navíc má pro jeho splnění hodně osobní, rodinnou motivaci. Staré dobré vítězné časy sice skončily, ale bestie ještě dokáže z posledních sil zaútočit a tenhle pečlivě připravený úder bude pro Paříž i její nic netušící obyvatele smrtící. Třiatřicet hlavních mostů (s výjimkou nejstaršího kamenného klenotu Pont Neuf) i deset mostů na předměstí Paříže bude vyhozeno do vzduchu a brutálně vzedmutá hladina Seiny dokoná dílo zkázy. Pět minut po téhle hromadné devastující explozi vybuchnou nálože na ikonických místech města v Louvru, Notre Damu a Opeře a vezmou s sebou celý střed města včetně Eiffelovky, k jejímž základům jsou připevněna čtyři ponorková torpéda.

Celá mega destrukční akce byla připravena s německou důkladností a fanaticky odhodlaní němečtí vojáci už netrpělivě čekali na povel generála von Choltitze, aby tenhle zničující ohňostroj spustili a führerova vůle tak byla krvavě, bezohledně a zbytečně naplněna. Jenomže očekávaný rozkaz stále nepřicházel. Mezi Louvrem a Place de la Concorde, v Rue de Rivoli se totiž v luxusním apartmánu hotelu Meurice právě rozhodovalo o osudu Paříže. Bydlel tu třeba Salvador Dalí nebo Rudyard Kipling, ale právě teď tu proti sobě stojí voják a diplomat. Zaťatý a k barbarskému kroku odhodlaný představitel německé říše generál Dietrich von Choltitz (Niels Arestrup) a švédský konzul v Paříži Raoul Nordling (André Dussollier), jenž chce chystanému šílenství zabránit. Tohle je dramatický záznam jejich dlouhého rozhovoru, který změnil průběh druhé světové války - ale především je to výlučně jejich film.

V roce 2011 uvedl francouzský herec a dramatik Cyril Gély na scéně pařížského Théâtre de la Madeleine svoji hru Diplomacie. A již tehdy se o dvě klíčové role podělili Niels Arestrup a André Dussollier. O pár let později přepsal spolu s oscarovým režisérem Volkerem Schlöndorffem (Plechový bubínek) divadelní dramatizaci do filmového scénáře. Jakkoli filmové zpracování režírované Schlöndorffem nezastírá (zejména v některých dialogových pasážích) svůj divadelní kontext, scénicky umocněný i tím, že si film (téměř) vystačí s jedním interiérem, kupodivu to filmový zážitek neochuzuje.

Je to především zásluhou silného autentického námětu, jenž je svázán s nepříliš známou epizodou z druhé světové války, inteligentně postaveným a dramaticky vypointovaným dialogem, v němž graduje napětí a kumuluje se očekávání věcí příštích (jakkoli je historická realita známá), brilantním hereckým koncertem dvou antagonistických sólistů, kteří neuvěřitelně sladili své kontroverzní „noty“ a koneckonců i přijatelnou a zbytečně nenatahovanou stopáží. A vy s překvapením zjišťujete, jak mohou být slova i ve filmové naraci silná, jak mají-li co říci, nepotřebují nabušenou spektakulárnost nebo oslňující digitální efekty.

Schlöndorff tu předvádí něco jako dokonalý a efektivní minimalismus, jediným vizuálním ornamentem jsou dobové dokumentární záběry, občasný pohled z okna a několik krátkých exkurzí do pařížských ulic. K tomu zní třeba Beethovenova sedmá nebo chanson J'ai deux amours a vy máte zvláštní, ale nikoli nepříjemný pocit, že jste svědky unikátní situace, kdy si film vystačí se slovem a řekne vám víc, než jste čekali.

DIPLOMATIE/DIPLOMACIE. Francie, Německo 2014. Režie: Volker Schlöndorff. Scénář: Cyril Gely, Volker Schlöndorff (podle stejnojmenné divadelní hry Cyrila Gelyho). Kamera: Michel Amathieu. Hudba: Jörg Lemberg. Hrají: André Dussollier (Raoul Nordling), Niels Arestrup (Dietrich von Coltitz), Burghart Klaußner (Werner Ebermach), Robert Stadlober (Bressensdorf), Jean-Marc Roulot (Lanvin). V kinech od 9. dubna 2015.