Ostravský Faust s Marlowem dobří „kámoši“ jsou

Příběh Fausta, který upsal duši ďáblu, protože chtěl poznat všechno vědění, zná téměř celý svět. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě nastudovali hru Doktor Faustus podle anglického dramatika Christophera Marlowa. Právě verze Shakespearova současníka není mezi veřejností až tolik známá.
Video Doktor Faustus na ostravských prknech
video

Doktor Faustus na ostravských prknech

Marlow napsal svou verzi Faustova příběhu šedesát let po učencově údajné smrti. Životy obou mužů se podobaly v sebejistém, vychloubačném přístupu ke světu. V obou případech byla jejich smrt navíc opředena tajemstvím. Marlow zemřel v devětadvaceti letech ve zřejmě vykonstruované hospodské rvačce. Spekuluje se o tom, že šlo o to umlčet tajného agenta královny a člena spolku, který vyznával ateismus.

„Objevování textu je velmi dobrodružná a velmi zajímavá disciplína, protože se tam řeší zásadní lidské otázky. V textu by se dalo lovit další dva měsíce a pořád by z něj vycházely nové a nové významy,“ tvrdí režisér Pavel Khek.

Faust Christophera Marlowa není jen dramatem. Autor v něm po vzoru středověku míchá komedii a tragédii. Ostravští tvůrci v něm mimo jiné dramatikův osobní příběh nechávají prostoupit. A to prostřednictvím principu „divadla na divadle“, kdy spolek kejklířů představení hraje.