Život jako blues: Sto roků Billie Holidayové

Její emotivní hlas dokázal pohnout celou Amerikou. Ta ji dřív znala pod pseudonymem Lady Day, dnes si však všichni jazzovou divu pamatují jako Billie Holidayovou. Od jejího narození dnes uplynulo 100 let. Podívejte se na video:
Video Sto roků Billie Holidayové
video

Sto roků Billie Holidayové

Z jejího zpěvu sálaly emoce, které posluchače chytily a už nepustily. Americká jazzová a bluesová zpěvačka Billie Holidayová, která se narodila 7. dubna 1915, udělala pro jazzový zpěv asi tolik jako Duke Ellington pro jazzovou muziku.

Napsala a nazpívala stovky oblíbených písní. A její emoce v nakřáplém a zemitém hlase byly postupně stále temnější a hlubší, jak křivka jejího tragického života klesala ke dnu. Střídání úspěchů a depresí, období alkoholismu a policejní stíhání za narkomanii, úspěšné turné po Evropě, ale i zákaz vystupování v klubech, rebelský postoj k rasové diskriminaci či desítky beznadějných lásek - to vše se odrazilo v projevu této půvabné ženy.

Prostituce a blues

Narodila se jako Eleonora Faganová pravděpodobně v Baltimoru. Matce Sadie Faganové bylo 13 a otci Clarenci Holidayovi 15 let. Jako malou ji znásilnil soused. Malá Eleonora skončila již v deseti letech v polepšovně, později si už přivydělávala prostitucí.

Zpěvačkou se obdivovatelka Louise Armstronga a Bessie Smithové stala vlastně náhodou: Jako tanečnici ji na počátku 30. let v jednom harlemském klubu majitel nechtěl, ale slyšel, jak si pobrukuje blues, a angažoval ji. Její první pěvecké úspěchy vzešly ze spolupráce s pianistou Teddym Wilsonem, na konci 30. let absolvovala turné s orchestry Counta Basieho a Artieho Showa. Od roku 1939 se Billie vydala na sólovou dráhu.

Do širšího povědomí i dostal mrazivý song Strange Fruit. Svěží dívčí hlas plný energie, který byl slyšet na nahrávkách ze třicátých let, se postupně změnil v zastřenější. Hlasový rozsah ale s postupujícími lety zničila její láska k tvrdým drogám. Do poloviny 40. let byla na vrcholu, vydělávala tisíc dolarů týdně, ale většina postupně padla vedle alkoholu na opium a heroin a tři nepovedená manželství. Zemřela v pouhých 44 letech.

Její bouřlivý osud ztvárnila v roce 1972 ve filmu Billie zpívá blues (režie Sidney J. Furie) známá americká zpěvačka Diana Rossová.