Zlín si svoji filharmonii cení

Zlín – Místo jednoho laureáta hned několik desítek. Cenu města Zlína poprvé převzal nikoliv jednotlivec, ale rovnou celá tamní Filharmonie Bohuslava Martinů. Orchestr zažívá mimořádné umělecké i divácké vzepětí. Před čtyřmi lety se přestěhoval do moderního sálu, vloni absolvoval turné se špičkovým tenorem Rolandem Villazónem. Na domácí koncerty filharmonie loni přišlo 46 tisíc posluchačů, což je téměř o polovinu více, než před pěti lety.
Zdroj: ČTK/PR Autor: Filharmonie Bohuslava Martinů

Přesila několika desítek filharmoniků letos v očích zlínských zastupitelů porazila architektu Evu Jiřičnou. Politici v hlasování upřednostnili právě orchestr, který tak získal Cenu města Zlína. Od doby, kdy se těleso přestěhovalo do nových prostor, které pro filharmonii navrhla právě Jiřičná, se souboru nebývale daří. Počet posluchačů narostl za posledních pět let téměř dvojnásobně. Moderní domovský sál populárnímu orchestru často nestačí.

Filharmonii Bohuslava Martinů už za dva týdny čeká největší divácká výzva sezóny: Rocksymphony, kterou hudebníci odehrají ve sportovní hale pro dva tisíce posluchačů. A chuť poslechnout si, jak to dělají ve Zlíně, mají čím dál víc i zahraniční milovníci hudby. Turné už přivedla orchestr i do slavné americké Carnegie Hall.

„Hrají krásně. Zkoušení bylo potěšením, stejně jako tento první koncert v pěkném sále s výborným publikem,“ ocenil filharmonii světoznámý tenor Rolando Villazón. Ten vloni za doprovodu zlínské filharmonie zpíval nejen pro české publikum, ale orchestr si vybral i pro celé turné po Evropě. Více najdete na webu filharmonie.

Video Filharmonie Bohuslava Martinů získala Cenu města Zlína
video

Filharmonie Bohuslava Martinů získala Cenu města Zlína