Klíč k šumavské záhadě hledá hned pětice umělců

Českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum se noří do tajů šumavské přírody. Činí tak prostředníctvím rozsáhlé výstavy s názvem Mysterium Šumava. Představí na ní malíře a fotografy jako Josefa Váchala, Josefa a Františka Seidelovy, Karin Pliemovovou, Katharinu Dietlingerovou a Ondřeje Malečka. 
Video Mysterium Šumava
video

Mysterium Šumava

Šumavské Mysterium vzala pod střechu českokrumlovská galerie, a to až do 1. listopadu.

„Tvorba vystavených umělců obsahuje nejen společné téma přírody, ale i rozmanité způsoby zpracování. Od jednoduché linie kreseb přes monumentální pastózní malbu až po dynamické obrazy s téměř kinetickou iluzí,“ uvedla galeristka Hana Jirmusová Lazarowitz.


Rozsáhlá retrospektivní výstava malíře, grafika, ilustrátora, sochaře, řezbáře a také spisovatele a básníka Josefa Váchala bude instalována na ploše 1000 metrů čtverečních. Bude na ní prezentována i podceňovaná část jeho tvorby - ex libris, kde jsou umělecký vývoj, střídání technik, stylů a témat na omezeném prostoru zvláště zřetelné. Výstava představí Váchalovy dřevorytové cykly z desátých let, soubor olejomaleb z 20. let, soubor kreseb z let čtyřicátých, ale i ukázky dřevořezby a Váchalových knih.

Vystaveno bude i dílo nejznámější, odborníky řazené mezi nejvýznamnější díla 20. století - Šumava umírající a romantická fotografů Josefa Seidla a jeho syna Františka. Letos uplyne 110 let od vybudování jejich, tehdy nejmodernějšího fotografického ateliéru na Šumavě, a deset let od doby, kdy tento dům s ateliérem zakoupil Českokrumlovský rozvojový fond a zahájil náročný projekt záchrany a vybudování dnešního muzea.

Dosud nejrozsáhlejší výstava Seidelových snímků Šumavy představí pouhý zlomek obrovského fotografického pokladu, jenž nemá v Evropě obdoby: obsahuje na 140 tisíc stoletých snímků na skleněných deskách, negativech či pohlednicích.