OBRAZEM: Prolítněte si fotografie z československé perutě

Před 75 lety vznikly československé perutě RAF. Česká centra výročí připomínají výstavou fotografií Ladislava Sitenského, který za druhé světové války prostředí československých perutí svým objektivem dokumentoval.

Zdroj: archiv Ladislava Sitenského Autor: Ladislav Sitenský

Sitenský (1919–2009) odjel z Československa v roce 1939. Jako student architektury získal stipendium do Paříže. První den po jeho nástupu na stáž ale byla vyhlášena válka a Sitenský se přihlásil do československé zahraniční armády. Po celou dobu války zachycoval boje na západní frontě. Od roku 1942 jako pracovník Inspektorátu československého letectva v Londýně.

Přestože začal fotografovat a publikovat už ve 30. letech a těsně před odjezdem z Československa stihl i svou první samostatnou výstavu, v Anglii nebyl nikdy oficiálním armádním fotografem. 

Na pražské výstavě jeho snímky zprostředkují nástup pilotů na loď do Anglie po kapitulaci Francie, záběry z jednotlivých letišť různých československých perutí po celé Británii i v londýnském leteckém inspektorátu a také z oslav konce války v Londýně i návrat letců do vlasti.

„Černobílé snímky zachycují letce, mechaniky a jejich okřídlené stroje často v protisvětle pro Sitenského tak typickém,“ podotkla kurátorka výstavy Adéla Kándlová. Zařazeny jsou i některé ze snímků, které byly k vidění v Londýně v roce 1941 na výstavě o českých letcích v bitvě o Británii.

Fotografické Perutě Ladislava Sitenského mohou zájemci v Českém centru Praha navštívit do 25. dubna.