McFerrin, Corea nebo Reevesová míří do Brna. Začal JazzFest

Brno - Dvojkoncertem uznávaných klavíristů začal v neděli večer 14. ročník brněnského JazzFestu. Večer otevřel sólovým vystoupením Američan Craig Taborn. Na druhou polovinu programu si pořadatelé do Sono centra pozvali trio Izraelce Shaie Maestra. Největší českou jazzovou přehlídku během čtrnácti koncertních večerů navštíví řada domácích i světových hvězd, mimo jiné Bobby McFerrin, Chick Corea nebo Dianne Reevesová.
Video Začíná brněnský JazzFest
video

Začíná brněnský JazzFest

Craig Taborn vydal pět nahrávek pod svým jménem, na desítkách dalších se podílel. Pořadatelé přehlídky jej považují za virtuosa a inovátora hry na piano, který stále není doceněn tak, jak by zasluhoval. Shai Maestro žije v New Yorku. Do Brna přijel s triem, kde jej doplňuje jeho krajan Ziv Ravitz za bicími a peruánský kontrabasista Jorge Roeder.

Čerstvé zlaté gramofony

Největší česká jazzová přehlídka nabídne ještě dalších třináct večerů. Zahrají například mnohonásobní držitelé prestižních cen Grammy Dianne Reevesová, Bobby McFerrin a Chick Corea, ale také mladí umělci z Česka, Evropy i zámoří.

Reevesová a Corea přijedou bohatší o čerstvé zlaté gramofony. Reevesová si v únoru odnesla cenu za nejlepší jazzové vokální album roku a do sbírky tak přidala už pátou Grammy. Corea letos zvítězil v kategoriích nejlepší improvizované jazzové sólo, kde kritici ocenili jeho skladbu Fingerprints, a nejlepší jazzové instrumentální album za desku Trilogy. Corea tak prozatím vystavuje na krbu neuvěřitelných 22 gramofonků.

První přijde na řadu právě Reevesová, která na pódiu v Bobycentru vystoupí již v úterý. Nedělním zahajovacím koncertem festival poprvé zavítal do nového klubu Sono centrum. Jinak je 14 festivalových večerů rozprostřeno na osm různých míst.

Podrobnosti a celý program najdete na stránkách festivalu.