Jak zabydlet škvírku, poradí v Brně architekt Jakub Szczęsny

Brno - Klaustrofobici do jeho nejznámějšího domu nemůžou. Polský architekt Jakub Szczęsny totiž ve Varšavě navrhl nejužší dům na světě, v nejširším místě zabírá sotva jeden a půl metru. Nápaditý tvůrce nyní vystavuje v brněnské Galerii Architektury.

Keret House Szczęsny v hlavním polském městě navrhl, aby vyplnil nevzhlednou proluku mezi domy. Nad podobným úkolem si lámal hlavu v Brně, kde se výstava do 27. března koná, i architekt Bohuslav Fuchs ve 30. letech, když dostal zadání na Hotel Avion. Na pozemku širokém osm a půl metru nakonec dokázal vytvořit jeden z nejužších hotelů v Evropě.

„Zaplňujeme díru v historii Varšavy. Je to něco, co dává dohromady budovy ze dvou různých období. Je to kontinuita a je to život. Protože dáváme život do tohoto velmi zvláštního úzkého prostoru,“ popsal svůj záměr Szczęsny. Nedávno jeho kreativní varšavský počin zařadilo do své sbírky i Muzeum moderního umění v New Yorku.

Podle ředitele Galerie Architektury Brno Gabriela Kurtise se jeho dílo vyznačuje velkou hravostí. „Hledá netradiční řešení a zároveň je velmi poučné,“ domnívá se. Výstava Jak zabydlet škvírku představuje i další dvě desítky Szczęsnyho projektů. Ve své architektonické tvorbě se nevyhýbá komorním zakázkám ani dočasným instalacím. Jeho hravý přístup je proměňuje do projektů se značným mediálním přesahem i společenským dopadem. Atraktivitu jeho pracím dodávají kresby a komiksy. Tvoří nejen v rodném Polsku, ale také v Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu, Indii a USA.

Video Výstava Jak zabydlet škvírku
video

Výstava Jak zabydlet škvírku

Szczęsného expozicí se brněnská Galerie Architektury poprvé zapojuje do festivalu Archikultura 2015. Ten se věnuje prezentaci současné architektury.

Jakub Szczęsny je polský architekt, který se narodil v roce 1973. V letech 1993 až 2001 studoval na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a taky na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona ve Špnělsku a francouzské Ecoled’Architecture Paris la Defense.