Novocirkusový Oktobre vzbuzuje příjemné mrazení

Francouzský projekt Oktobre v čele s režisérem Florentem Bergalem přivezl na druhý ročník novocirkusového festivalu Cirkopolis skutečnou lahůdku. V pražském divadle Ponec hned třikrát uvedl mysteriózní představení, které svým surreálným laděním připomíná atmosféru filmů Davida Lynche. Realita v něm splývá s klamem, bizarní scény jsou vizuálně silné a napětí je v tom správném poměru s černým humorem.
Video Oktobre kouzlí s akrobacií
video

Oktobre kouzlí s akrobacií

V inscenaci figurují tři hlavní postavy - jedná se o špičkovou hrazdařku (Eva Ordonez-Benedetto), skvělého pozemního akrobata (Jonathan Frau) a jednoho z nejlepších kouzelníků současnosti (Yann Frisch). A přesto není večer pouhou sérií kousků nové magie a předváděním efektních akrobatických výkonů per se. Krásná dáma se světlou pletí, havraními vlasy a rudými rty v dlouhých šatech, excentrický muž představující klauna v obleku a třetí performer, který je jakýmsi návštěvníkem ponurého domu, rozehrávají neobvyklé divadlo.

Každá z postav je svým způsobem zvláštní a stejně tak se každé z nich dějí prapodivné věci. Z některých temných výjevů, které jsou ve stylu gotického hororu, vás až mrazí. Pološílená žena se houpe na visuté hrazdě vysoko nad jevištěm, kouzelník předvádí triky, nad kterými zůstává rozum stát. Ztrácejí se lidé, objekty a koketuje se i se smrtí. Pozemní akrobat nemá v těle asi ani jednu pevnou kost, a když se nad tím zamyslím, neplatí tu vlastně absolutně žádná pravidla. Připadáte si trochu jako Alenka v říši divů.

Celkovému dojmu napomáhá i výborný light design, práce se světlem a stínem je velmi dobře promyšlená. Dramatické scény střídají ty, jež jsou plné humoru, který často vzniká vršením jednoho fantaskního nesmyslu na druhý. Afektovaná a přepjatá gesta dovedou v tu pravou chvíli všechno báječně shodit. V tomto ohledu nasazuje celému večeru korunu silná tanečnice, která se ke zbytku postav připojuje až v samém závěru. Kilogramy navíc jí nebrání v provádění nejroztodivnějších akrobatických prvků a především v ironizaci sebe samé.

Oktobre v Ponci byla brilantní inscenací, která očarovala nejen dospělé, ale podle bezprostředních reakcí v sále i dětské diváky. Odměnou za to démonicky snové představení byly tvůrcům dlouhé ovace vestoje.

Oktobre na festivalu Cirkopolis už nestihnete. Do 21. února ale nabídne jiná představení francouzských souborů nového cirkusu.