Podívejte se on-line na dokumenty nominované na Českého lva

Již tuto sobotu 21. února poznají ceny Český lev své nové majitele. Nebude chybět ani vítěz kategorie Nejlepší dokumentární film. O titul se uchází pětice snímků K oblakům vzhlížíme, Magický hlas rebelky, Olga, Století Miroslava Zikmunda a Život podle Václava Havla. Na všechny nominované filmy se můžete až do neděle 22. února podívat on-line zdarma nebo za malý poplatek na dokumentárním portálu DAFilms.cz (stránky zde). Dva z nich lze přehrát přímo v tomto článku.

Tři nominované snímky představují klíčové postavy českých dějin. Století Miroslava Zikmunda v režii Petra Horkého podává první hlubší svědectví o osobním životě slavného cestovatele. A zatímco dokument Olga režiséra Miroslava Janka se zaměřuje na osobnost manželky prvního českého prezidenta Václava Havla Olgy Havlové, pátý snímek Život podle Václava Havla je věnovaný osobě jejího manžela. Přehrajte si dva poslední zmíněné dokumenty:

Video Dokument Olga
video

Dokument Olga

Video Dokument Život podle Václava Havla
video

Dokument Život podle Václava Havla

Oba jsou také součástí nabídky portálu DAFilms.cz. „Jedná se o již tradiční akci, která se snaží podpořit a zpropagovat český dokument mezi co nejširší skupinou domácího i zahraničního publika. Máme radost, že tento rok mohou čeští diváci on-line zhlédnout všech pět nominovaných dokumentů a hlasovat pro ten snímek, který je nejvíce oslovil. Tři dokumenty jsou nabízené zdarma, dva za menší poplatek,“ uvedla Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz.

Vidět mohou zájemci kromě výše zmíněných také snímek režiséra Martina Duška K oblakům vzhlížíme, který zvítězil na festivalu v Jihlavě. Diváky nechá nahlédnout do tvrdé reality života v severních Čechách. Přední dáma českého dokumentu Olga Sommerová natočila film Magický hlas rebelky. Dokumentární portrét nabízí intimní pohled do soukromého i politického života zpěvačky Marty Kubišové.

Všechny z pětice dokumentů nominovaných na Českého lva vznikly s přispěním České televize.