Martin Krajc vzhlíží k ženám – a připadá si jako v ráji

Vítejte v ráji – v ráji barevného expresionismu, hlásí Martin Krajc názvem své samostatné výstavy v pražské Dvorak Sec Gallery. Výtvarník, kterého si před třemi lety všimla Cena kritiky za mladou malbu, se nechá inspirovat barokem a také ženami, které maluje v nadživotních velikostech.
Video Martin Krajc vystavuje nadživotní ženy
video

Martin Krajc vystavuje nadživotní ženy

Třicetiletý umělec se na současné výtvarné scéně pohybuje s jasným rukopisem a je ho doslova těžké přehlédnout. Jeho malby na plátně měří i přes tři metry. „Velké formáty mě baví především z toho důvodu, že se do nich můžu jakoby fyzicky dostat a pořádně se rozmáchnout. Obraz tak dostane zajímavou dimenzi a grády,“ vysvětlil.

Dříve v obrazech zachycoval zkušenost s hiphopovou kulturou, nyní ho inspirují ženy a módní reklamní fotografie. Experimentuje s obsahem i technikou - jeho malby například vstupují do prostoru prostřednictvím ručně foukaných skleněných bublin, které na ně lepí. „Odkazují k baroku, k symbolice dechu. Mají pro mě i osobní význam, baroko mám rád,“ upozorňuje. Inspiraci našel i u barokního malíře Betra Brandla, přesně v jěho autoportértu, odkazuje na něj v tom svém, na němž se stylizuje do opice. 

„Malba pro mě znamená prostředek, jak vyjádřit vlastní cítění, jak vidím svět. Ničím jiným se nedokážu vyjádřit než malbou,“ říká Krajc. S jeho viděním světa se na výstavě s názvem Welcome to Paradise - Vítejte v rájimohou návštěvníci seznámit do 19. března. V červnu mladého výtvarníka pak čeká výstava v Galerii Václava Špály, kde bude vystavovat jako člen umělecké skupiny Obr.