„Kvůli humoru by se nemělo umírat.“ DOX vystavuje Charlie Hebdo

Praha – Centrum současného umění DOX ode dneška hostí v české metropoli výstavu téměř dvou stovek titulních stránek francouzského levicového týdeníku Charlie Hebdo. Jeho redakci napadli počátkem ledna radikální islamisté. Podobná výstava se měla konat i v belgické Lovani, organizátoři ji ale z bezpečnostních důvodů na varování policie zrušili. V tuzemsku budou ukázky z Charlie Hebdo k nahlédnutí do 9. března.
Video Charlie Hebdo v pražském DOX
video

Charlie Hebdo v pražském DOX

Týdeník se dostal do světového povědomí hlavně kvůli zveřejňování karikatur proroka Mohameda. Jak ale vystavované titulní strany dokazují, po celá desetiletí byl nesmiřitelný vůči představitelům všech církví, politikům i policii. Svatý muž nebyl ani pro Francouze nedotknutelný cyklistický závod Tour de France.

  • „Ať už na svých stránkách komentuje autoritářství, militarismus, rasismus, aktuální politické události, náboženství nebo terorismus, jeho přístup je vždy stejně kritický. Žádná nedotknutelnost, žádná posvátnost,“ uvádějí na adresu časopisu v DOXu.

Ředitel centra Leoš Válka si titulní strany vypůjčil od francouzských soukromých sběratelů. Jeho cílem je přiblížit Charlie Hebdo české veřejnosti a nabídnout i ledacos z jeho historie. Stránku po stránce je vystavené i číslo 1178, tedy to, které vyšlo po teroristickém útoku v redakci. Jeho náklad překonal sedm milionů výtisků a prodávalo se i v Česku.

Diskuse o svobodě projevu, vyznání, toleranci k odlišnosti, kterou vražedný útok rozpoutal po celém světě, se podle tvůrčho týmu týká i české společnosti. „Ať už nazveme přístup časopisu jakkoliv - šokující, hloupý, primitivní, zlý, netaktní, inteligentní, provokující či geniální - jde stále o přístup založený na humoru. A žádný humor nemůže být ve 21. století hrdelním zločinem,“ míní autoři výstavy. Akci doprovázejí zvláštní bezpečnostní opatření. 

První výtisky Charlie Hebdo na českých stáncích Tradice satirického týdeníku Charlie Hebdo sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Na výstavě jsou i ukázky z časopisu Hara-Kiri, jenž vycházel od roku 1960. Na Charlie Hebdo se přejmenoval po několika zákazech, které se týkaly například neuctivosti ke smrti prezidenta Charlese de Gaulla.