Osmdesátka není pro Pražský filharmonický sbor žádný věk

Praha - Pražský filharmonický sbor slaví osmdesát let existence. „Narozeninový večírek“ uspořádá 5. února ve Dvořákově síni Rudolfina. A k výjimečnému výročí si přichystal výjimečný program koncertu.
Zdroj: Pražský filharmonický sbor Autor: Pera Hajská

„Dramaturgii koncertu jsem sestavil tak, aby byla dostatečně slavnostní, náročná a zároveň výjimečná. V tomto případě z děl, která v Čechách nezaznívají běžně,“ upřesnil sbormistr PFS Lukáš Vasilek. 

Na úvod zazní Stravinského Svatba, inspirovaná ruskou lidovou poezií. Kantáta pro smíšený sbor, sóla, čtyři klavíry a bicí je podle Vasilka „jednou z nejobtížnějších skladeb vokálního repertoáru“ a „prubířským kamenem pro všechny interprety“. Tradiční sborovou literaturu zastoupí výběr z motet Antona Brucknera; sbor zařadil z jeho repertoáru čtyřhlasé moteto Os justi, v minulosti nesčetněkrát zhudebněnou modlitbu Tota pulchra es a moteto Ave Maria.

PFS ve Dvořákově síni otevře také výstavu, která připomene zajímavé okamžiky z historie sboru. Činnost zahájil v roce 1965 pod vedením zakladatele Jana Kühna jako Sbor Radiojournalu Praha, později jako Český pěvecký sbor. Svoji první nahrávku uskutečnil v roce 1952, šlo o Dvořákovo Stabat mater s Českou filharmonií a Václavem Talichem. Od té doby natočil více než 100 titulů pro řadu světových firem. Během roku 2014 těleso uskutečnilo 101 vystoupení; má zhruba 70 členů. 

PFS pravidelně vystupuje s Českou filharmonií, v příští sezoně je opět pozván ke koncertům Berlínské a Izraelské filharmonie. Sbor se objevuje po boku dirigentů, jako jsou Simon Rattle či Manfred Honeck. Opakovaně vystupuje také na evropském operním festivalu v Bregenz, kde se významně podílel na opeře Kupec benátský, která získala ocenění International Opera Award 2014. Při sboru funguje Akademie sborového zpěvu určená především studentům uměleckých škol.

Ženská část Pražského filharmonického sboru
Zdroj: Pražský filharmonický sbor
Autor: Pera Hajská

„Věřím, že si sbor nadále udrží svou vysokou úroveň a jako doposud bude pravidelným hostem řady světových pódií,“ přeje k dalšímu působení PFS jeho ředitelka Eva Sedláková. K osmdesátému výročí nadělí sboru dárek také jeho zřizovatel - ministerstvo kultury se snaží pro svoji příspěvkovou organizaci získat stabilnější zázemí, než má v současnosti v nevyhovujících podmínkách na pražském Senovážném náměstí.