Film Václav měl premiéru

Praha - Hlavního hrdinu postiženého lehkou mozkovou retardací ztvárnil trojnásobný držitel Českého lva Ivan Trojan. V dalších hlavních rolích se objeví Emília Vášáryová, Jan Budař, Soňa Norisová a Jiří Lábus. Film režíroval Jiří Vejdělek, který se také s Markem Epsteinem podílel na scénáři.

Scenáristé se inspirovali skutečným příběhem na základě prezidentských milostí, které udělil Václav Havel v letech 1992 až 2003. „Konkrétní postavy jsme se ale při psaní scénáře úporně nedrželi a je to dobře. Už dva různí lidé jsou totiž přesvědčeni, že jsme to natočili podle příběhu jejich duševně vyšinutého příbuzného a napsali mi rozhořčené dopisy,“ řekl režisér.

Každá vesnice má svého blázna,„ připustil Trojan, který se prý hned po přečtení scénáře pídil po přesné diagnóze člověka, kterého měl hrát. “Když se s ním dobře zachází, dostane se na úroveň dvanáctiletého dítěte. Reálný předobraz jsem ale pro tuto postavu neměl,„ řekl a přiznal, že odpovědnost, aby ztvárnění bylo “opravdové", ho svazovala.

Trojan ztvárňuje čtyřicetiletého vesnického outsidera, který žije se svou matkou na okraji vsi. Lidé ho považují za pomatence a místního idiota. Stejně tak ho vnímá i jeho bratr František, se kterým od dětství soupeří o matku, otce a teď i o Frantovu milenku Lídu. Napětí mezi nimi vyústí v trestný čin a Václav je uvězněn. Matka se rozhodne požádat o prezidentskou milost, ale ta je podmíněna peticí spoluobčanů. Marně se pokouší sousedy přesvědčit, aby ji podepsali.

Film vznikl ve společnosti BUC Film producenta Jaroslava Boučka, v koprodukci s Českou televizí. Vejdělek debutoval loni v celovečerní tvorbě divácky úspěšným snímkem Účastníci zájezdu, v květnu přišel do kin jeho snímek Roming.

Fond kinematografie podpořil snímek šesti miliony korun. Bouček předpokládá, že postupně vznikne dalších pět samostatných snímků inspirovaných osudy těch, kteří dostali milost. „Původním záměrem byl televizní seriál. Ale hned první scénář byl tak silný, že jsme natočili celovečerní film,“ řekl.

Jedna ze scén filmu Václav
Jedna ze scén filmu Václav
Více fotek
  • Jedna ze scén filmu Václav autor: aaa-studio, zdroj: aaa-studio http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/9/871.jpg
  • Herec v hlavní roli filmu Václav autor: aaa-studio, zdroj: aaa-studio http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/9/873.jpg