Divadelní koncert Luby Skořepové

Praha - Herečka Luba Skořepová se představila v dramatu pro jednu herečku na prknech komorní scény pražského divadla ABC. Hraje starou romskou ženu, která vypráví svůj životní příběh. Hru César a Drana napsala kanadská dramatička Isabell Doré.

Uprostřed jedné mrazivé noci vypráví stará romská žena svému koni Césarovi o tom, co v životě prožila. Vzpomíná na dobré i zlé s radostí i bolestí a také s velkou fantazií, která jí v životě mnohokrát pomohla přejít těžké chvíle.

Unikátní projekt, který vzniká mimo rámec letošního dramaturgického plánu, dává nejen jedinečnou šanci herečce, ale zároveň připomene existenci komorní scény MDP, která v této sezoně ještě neuvedla žádnou premiéru. Navíc i samotné téma hry je zcela ojedinělé, zvláštní.

„Je tam šílený smutek, nostalgie, veliký strach, ale zároveň i radost ze života,“ přibližuje hru Skořepová.

Isabelle Doré napsala příběh, kterým vypráví o historii a životě romského etnika. Hra si získala velkou popularitu nejenom v autorčině rodné Kanadě.

„Je to velice náročné. Je to 80 minut monodramatu. Myslím, že málokterý herec se s tím dokáže poprat,“ hodnotí výkon herečky režisér představení Jiří Trnka.

César a Drana nemá v ABC českou premiéru, hru už uvedlo brněnské divadlo V sedm a půl. Luba Skořepová v divadle ABC pouze hostuje, stálé angažmá má v Národním divadle. Ve svých 84 letech hraje v současnosti v šesti divadelních inscenacích.