Vladimír Körner: První ohlasy Údolí včel byly příšerné

Praha - Snímek Údolí včel, který v roce 1967 natočil režisér František Vláčil podle předlohy Vladimíra Körnera, se nově objevil v ČR na DVD. Zatímco původně kritici snímku vytýkali, že jde mimo tehdejší Novou vlnu, dnes je považován za jeden z nejlepších českých snímků a v zahraničí i za "perlu Nové vlny".

Snímek vyprávějící příběh ze 13. století byl natočen v létě 1967 poté, co František Vláčil dokončil film Markéta Lazarová. Vladimír Körner tehdy psal svůj historický román Písečná kosa, s režisérem jej seznámil dramaturg Antonín Máša. „Dnes se podceňuje role dramaturgů a scenáristů, kterou měli v hnutí Nové vlny,“ říká Körner.

Scénář vznikl během 14 dní, natáčení proběhlo během léta, pro Vláčila v rekordně krátkém čase. Filmaři využili rekvizity a stavby z Markéty Lazarové, natáčelo se na Šumavě a v Polsku. Role ztvárnili herci pražského Činoherního klubu. S představitelem hlavní role Petrem Čepkem, s nímž se setkal poprvé, nebyl Vláčil zkraje typově spokojen, poté si jej oblíbil a obsadil ho i do svého snímku Adelheid (1969), který rovněž vychází na DVD.

Jan Kačer ve filmu z roku 1967
Jan Kačer ve filmu z roku 1967