Havlovo Odcházení bude v Divadle Archa

Praha - Inscenaci bývalého prezidenta Václava Havla Odcházení zřejmě uvede v premiéře v květnu příštího roku pražské Divadlo Archa. Oznámmili to Havel a ředitel divadla Ondřej Hrab. Divadlo na Vinohradech, které mělo hru původně inscenovat, se projektu vzdalo kvůli nedostatku financí a technickým potížím. Ještě předtím se Havlovi zástupci nedohodli s Národním divadlem.

„My jsme začali jednat s Divadlem Archa, že by hru uvedlo. Od začátku jsem si myslel, že ta hra patří spíš do středně velkého divadla, a ona proputovala těmi velkými divadly a, doufejme, zakotví ve středně velkém,“ uvedl Havel, jenž očekává, že Archa hru uvede ještě na sklonku této sezony na jaře.

Hrab řekl, že divadlo přijme požadavky režiséra světového jména Davida Radoka, jehož si Havel pro uvedení inscenace vybral. „Má sice zvláštní nároky na přípravu inscenace, na zkoušení i na herce, ty však odpovídají nejen soudobému divadlu, ale i stylu, kterým se chceme ubírat,“ konstatoval Hrab.

Divadlo Archa patří k nejprogresivnějším domácím scénám a do Česka přivezlo řadu významných zástupců světové divadelní, taneční a hudební scény. Velkou část programu tvoří ve spolupráci s podobně zaměřenými zahraničními divadly.

„Záleží na tom, jak se k nám zachová pražský magistrát,“ míní Hrab. Otázkou totiž nadále zůstává finanční zabezpečení náročného projektu v provedení režiséra světového formátu. Divadlu Archa ke konci letošního roku skončí čtyřletý grant a proces udílení grantů na příští rok v metropoli teprve začal.

Archa tak stále neví, jak bude v příštím roce financovat své projekty - na peníze z domácích zdrojů jsou vázány i mezinárodní granty. Divadlo proto požádalo Prahu o půjčku osm milionů korun na období prvních čtyř měsíců příštího roku. Pražské zastupitelstvo půjčku minulý týden odmítlo.

Právě finance byly jedním z důvodů, proč se uvedení inscenace vzdalo Divadlo na Vinohradech. Toto divadlo by totiž nemohlo hrát několik dní, během nichž by se stavěla scéna a připravovalo nasvícení a poté by se novinka dopoledne i večer zkoušela.

„Část scény bychom museli vyrobit externě, aby se stihl termín, což jsou další náklady. Celkově jsem to sečetl na tři miliony korun,“ informoval ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini. Podle jeho názoru je jedinou pražskou scénou, v níž by zamýšlené Radokovo pojetí šlo inscenovat, historická budova Národního divadla.

Právě „zlatá kaplička“ byla první velkou scénou, s níž Havel o premiérovém uvedení hry jednal. Jednání zřejmě ztroskotala na tom, že vedení divadla nebylo ochotno do hlavní role obsadit vedle Jana Třísky Havlovu manželku Dagmar.

Do konce příštího roku se má Odcházení objevit nejméně ve dvou dalších divadlech. O práva požádalo královéhradecké Klicperovo divadlo, kde má text nastudoval Havlův režisér Andrej Krob, a také Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Agentura Aura-Pont uzavřela první zahraniční smlouvu se Slovenským národním divadlem v Bratislavě, kde by měla premiéra být rovněž do konce příštího roku. O licence mají zájem i divadla v Německu, Itálii, Británii a USA.