Z brazilského muzea zmizela cenná díla Picassa a Portinariho

Sao Paulo - Portrét Suzanne Blochové od Pabla Picassa byl ve čtvrtek ukraden z Muzea umění v brazilském městě Sao Paulo. Kromě něj zmizel také obraz brazilského malíře Cándida Portinariho O Lavrador de Café (Pěstitel kávy). Cena ukradených děl se pohybuje kolem 100 milionů dolarů. Obě plátna patřila k tomu nejcennějšímu, co saopaulské muzeum ve svých sbírkách má.

Krádež byla spáchána kolem páté hodiny ranní místního času (8:00 SEČ). Zloději do budovy pronikli hlavním vchodem a budovu opustili i s lupem stejným způsobem ve chvíli, kdy u vchodu nebyla stráž. Bezpečnostní kamery ukázaly, že celá akce jim zabrala sotva tři minuty. Zůstalo po nich jen nějaké nářadí. Policie muzeum uzavřela.

Zloději jsou pravděpodobně profesionálové - věděli přesně, co chtějí ukrást, a také, kde to najít, uvedli vyšetřovatelé. Picassův obraz z roku 1904 patří do jeho takzvaného modrého období. Portinariho malba z roku 1939 je jedním z jeho nejznámějších děl.

Muzeum je modernistická stavba a je považována za jednu z nejhezčích v největším brazilském městě. Leží na avenidě Paulista v samém finančním centru města.

Muzeum se stalo terčem „nájezdu“ dvou zlodějů už v říjnu, tehdy však nezmizelo žádné dílo, protože mužům se sice podařilo přemoci stráž, ale už se nedostali do druhého patra, kde je sbírka umístěna.

Saopaulské Muzeum umění (MASP) bylo otevřeno v říjnu 1947; jeho zakladatelem byl už zesnulý milionář Assis Chateaubriand, vlastník brazilského mediálního impéria a významný sběratel umění.

Jeho sbírka, která byla obohacena o díla, jež jejich majitelé odvezli z Evropy za druhé světové války, je považována za jednu z nejvýznamnějších na jižní polokouli vůbec.