Cenu amerických kritiků získal film Až na krev

New York - Film Až na krev režiséra Paula Thomase Andersona vyšel jako nejúspěšnější z dalšího hlasování amerických kritiků. V sobotu jej označilo za nejlepší snímek loňského roku Národní sdružení filmových kritiků. Film o rodině ropného magnáta, který se odehrává na počátku 20. století, získal také ocenění za nejlepší režii a pro nejlepšího herce v hlavní roli, kterým je Daniel Day-Lewis.

Agentura Reuters poznamenává, že Andersonův film, který vznikl na motivy románu Uptona Sinclaira Petrolej, tak posílil své šance před oscarovým kláním, jehož nominace budou oznámeny 22. ledna a výsledky o měsíc později. Podle agentury AP se naopak hlasování členů této asociace často liší od výsledků Oscarů.

Cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli kritici udělili Julii Christieové za její výkon ve filmu Daleko od ní, kde hrála ženu postiženou Alzheimerovou chorobou. Christieová mezi herečkami zatím posbírala nejvíce cen, které udělují různá americká sdružení filmových expertů.

Národní sdružení filmových kritiků čítá 61 zástupců největších novin vycházejících v Los Angeles, Bostonu, New Yorku a Chicagu a také redaktory magazínů Time, Newsweek, The New Yorker a Salon.com.

Ocenění pro nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli získal Casey Affleck za účinkování ve filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Mezi herečkami ve vedlejší roli se kritikům nejvíce líbila Cate Blanchettová v životopisném snímku o Bobu Dylanovi s názvem I'm Not There (Nejsem tam).

V kategorii nejlepší cizojazyčný film byl opět oceněn rumunský snímek Čtyři měsíce, tři týdny a dva dny o studentce, která za komunistického režimu usiluje o zakázanou interrupci. Film Cristiana Mungiua vyhrál už loni v květnu festival ve francouzském Cannes a od té doby sbírá jedno ocenění za druhým, což jej činí velkým favoritem na Oscara.

V kategorii nejlepší scénář byla oceněna Tamara Jenkinsonová za snímek The Savages (Savageovi). Mezi dokumentárními filmy byl kritiky vybrán jako nejlepší snímek Charlese Fergusona No End in Sight, který se zabývá politikou amerického prezidenta George Bushe v Iráku.