Irglová a Hansard získali cenu Americké asociace filmových kritiků

Los Angeles - Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard dostali v pondělí cenu Americká asociace filmových kritiků BFCA pro nejlepší filmovou píseň. Nejlepším filmem loňského roku vyhlásila asociace snímek Joela a Ethana Coenových Tahle země není pro starý.

Irglová a Hansard získali cenu The Critics Choice Awards za píseň Falling Slowly z filmu Once. Již začátkem prosince dostali za Once cenu Asociace losangeleských filmových kritiků za nejlepší hudbu k filmu. Stejně tak jsou nominováni na dvě ceny Grammy - za nejlepší soundtrack a právě s Falling Slowly za nejlepší filmovou píseň.

Podle agentury AP se Irglová a Hansard ceremonie, která se konala v kalifornské Santa Monice, nezúčastnili. Chyběli i bratři Coenovi, jejichž film se stal hlavním vítězem večera.

BFCA sdružující přes 200 severoamerických filmových kritiků z televize, rozhlasu a z internetových publikací ocenila Coeny za režii. Za vedlejší herecký výkon v jejich filmu si cenu odnesl španělský herec Javier Bardem. Právě Bardem převzal cenu i pro režisérskou dvojici se slovy: „Já jsem třetí bratr, ten ze Španělska.“

Ceny BFCA, která se uděluje od roku 1995, velmi často získávají pozdější vítězové Oscarů. Loni například vyhrál „jejich“ film i režisér - Skrytá identita a Martin Scorsese. Kritici z BFCA se shodli s členy Americké filmové akademie i ve třech ze čtyř hereckých kategorií.

Nejlepším hercem vyhlásila BFCA v pondělí Brita Daniela Day-Lewise za roli texaského olejářského magnáta na přelomu 19. a 20. století ve filmu Až na krev. Mezi herečkami vyhrála jeho krajanka Julie Christieová, která hrála ve filmu Daleko od ní ženu trpící Alzheimerovou chorobou. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Amy Ryanová debutující ve filmu Gone Baby Gone.

Film režiséra Seana Penna Útěk do divočiny byl nominován sedmkrát, ale odešel s prázdnou. Snímek režiséra Jasona Reitmana Juno měl šest nominací, ale odnesl si jen dvě ocenění - pro nejlepší komedii a pro nejlepší scénář, který napsala Diablo Codyová. Dvakrát byl oceněn i snímek Až na krev, když nejlepší hudbu napsal podle kritiků kytarista rockové skupiny Radiohead Jonny Greenwood.

Bez ocenění odešly i další vícekrát nominované snímky - Michael Clayton, Sweeney Todd a Pokání. Muzikál Hairspray dostal cenu pro nejlepší herecký soubor a pro nejlepší mladou herečku (Nikki Blonskyová). Nejlepším mladým hercem se stal Afghánec Ahmad Chán Mahmúdzada za úlohu ve filmu Lovec draků.

Francouzské drama Le Scaphandre et le papillon (Skafandr a motýl) se stalo nejlepším zahraničním filmem, snímek Michaela Moorea o americkém zdravotnictví Sicko kritici vybrali jako dokument roku a Ratatouille jako nejlepší animovaný film. Cenu za nejlepší rodinný film dostala Kouzelná romance.