Čtenářský deník – nový cyklus ČT

Brno – Nejvýznamnější díla české prózy po roce 1989 představí divákům nový seriál České televize (ČT) nazvaný Čtenářský deník. Každý díl bude věnován jedné knize a jako průvodce v něm vystoupí některá z významných osobností české kultury a společnosti s výjimkou politiků a popových hvězd.

"Cyklus volně navazuje na seriál Česko jedna báseň věnovaný poezii,“ řekla Hana Orošová z brněnského studia ČT, kde Čtenářský deník vzniká. První díl odvysílá Česká televize v sobotu 5. ledna před polednem. Novinářka Petruška Šustrová v něm představí Medvědí román brněnského prozaika Jiřího Kratochvila. O dva týdny později bude básník Ivan Motýl listovat oceněnou povídkovou knihou Jana Balabána Možná že odcházíme. Od února najdou diváci třináctiminutový pořad v programu pravidelně každou sobotu.

Seriál se věnuje jak autorům, které rok 1989 zastihl jako zralé umělce, tak nové generaci, která dostala větší publikační příležitosti až po změně poměrů. První skupinu zastupují Ivan Klíma, Arnošt Lustig nebo Ota Filip, druhou Michal Viewegh, Jáchym Topol nebo Miloš Urban. Z autorů, kteří vstoupili do literatury až v posledních letech, vybrala dramaturgie Petru Hůlovou a její debut Paměť mojí babičce nebo Jiřího Hajíčka s knihou Selský baroko.

Režiséři jednotlivých dílů se budou měnit, formát ale zůstane stejný. Na začátku se pozvaná osobnost podělí s diváky o svůj čtenářský zážitek a posléze povede s autorem rozhovor o knize, obsahu a příčinách či okolnostech jejího vzniku. Prostředí pro natáčení zvolí režisér podle charakteru zkoumaného díla.