Snímek Karamazovi přijde do kin v dubnu

Praha - Koncem dubna se v českých kinech objeví ve 20 kopiích nový film režiséra a scenáristy Petra Zelenky s názvem Karamazovi na motivy románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Scénář vznikl podle dramatizace Evalda Schorma, jíž bylo inspirováno i pražské Dejvické divadlo, kde jsou Bratři Karamazovi uváděni sedmým rokem v režii Lukáše Hlavici. Hlavní roli ztvárnil na pódiu i ve filmu Ivan Trojan.

Režisér prozradil, že snímek natočil za pouhých 20 dnů především v prostorách funkční továrny na výrobu oceli v Hrádku u Rokycan. „Jeden den jsme natáčeli v Polsku, deset dní před tím jsem s herci zkoušel,“ uvedl režisér. Přes industriální prostředí prý bude jeho snímek vypadat krásně, což je zásluha kameramana Alexandra Šurkaly.

„Napřed jsem příběh umístil do gdaňských doků, ale pak jsem zvolil hutní provoz. K tomu jsem přidal příběh dělníka, který se na zkoušku hry dívá,“ uvedl režisér, podle něhož bylo hledání vhodného prostoru zdlouhavé. Jelikož jde o česko-polskou koprodukci, projel i Krakov a Katovice, ale nakonec natáčel doma, přičemž 40 procent štábu tvořili Poláci.

Video Upoutávka na film Karamazovi
video

Upoutávka na film Karamazovi

Filmaři přes den využívali hlavní halu, kde postavili pódium, čímž setřeli rozdíl mezi divadelní fikcí a skutečným životem. „Příběhy obyčejného šílenství byl film z letištního skladiště. Karamazovi jsou filmem z oceláren,“ podotkl Zelenka.

„Myslím si, že jsem dejvickou inscenaci rozšířil. Už proto, že film má možnost detailu a jiného rytmu než na divadle. Navíc jsem příběh doplnil o tragédii, která se odehrává kolem něj, čím jsem spojil psychologického Dostojevského s jakousi řeckou tragédií,“ řekl režisér a dodal, že hudbu složí držitel Oscara za Hledání Země Nezemě Jan A.P. Kaczmarek.

Snímek se odehrává v současném Krakově, kam přijíždí skupina herců v čele s režisérem Romanem Luknárem, aby na festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla Dostojevského Bratry Karamazovy. Hra, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy, vypráví příběh prostopášníka a cynika (Ivan Trojan) a jeho čtyř synů: živelného Dimitrije (David Novotný), intelektuála Ivana (Igor Chmela), pokorného Aljoši (Martin Myšička) a nevlastního Smerďakova (Radek Holub). Do případu jsou zapleteny i Grušenka (Lenka Krobotová) a Kateřina (Michaela Badinková).

V této originální adaptaci Dostojevského prý nebude chybět typický Zelenkův humor, nadsázka a mystifikace. „Objeví se spíš na začátku a tolik, kolik ho je potřeba,“ připustil režisér. Nevylučuje, že mnozí budou o tomto jeho filmu pochybovat, a odhaduje, že cesta na festivaly bude složitá. Je totiž určen především těm, kteří už mají něco „odžito“, a ti prý do kina zpravidla nechodí. Označuje se za archiváře - v tomto případě brilantních herců Dejvického divadla i většiny jejich představení, které zakonzervoval.

Podle Zelenky jsou Karamazovi dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. „Lidé se bojí, že je tento autor příliš pochmurný, složitý, vážný a ruský. Je to ale světová záležitost,“ dodal filmař, který až na malé výjimky respektoval obsazení jako na jevišti.

Producentem Karamazových je Čestmír Kopecký, který spolupracoval se Zelenkou několikrát (byl producentem Mňágy - Happy End a Knoflíkářů, jako koproducent je podepsán pod Rokem ďábla). Za polskou stranu byla koproducentkou Karolina Ochabová.