Steven Soderbergh: autor velkofilmů i malých klubových skvostů

Atlanta/Praha - Americký filmový režisér, producent, scenárista a kameraman Steven Soderbergh, který 14. ledna slaví své 45. narozeniny, je filmař, jenž se s přehledem pohybuje na poli nezávislé i komerční tvorby. Tvrdí, že režírování je smyslem jeho života; jako režisér je podepsán pod více než dvaceti filmy.

První úspěch zaznamenal s videodokumentem o legendární artrockové kapele Yes z roku 1986 nazvaném Yes: 9012 Live, za který byl nominován na cenu Grammy. Úspěšný byl i jeho první celovečerní film Sex, lži a video (1989), který mu mimo jiné přinesl Zlatou Palmu v Cannes a nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář. Své nejambicióznější a nejoceňovanější snímky - Erin Brockovich a Traffic - nadvláda gangů - natočil během roku 2000. Za oba byl nominován na Oscara za režii a za Traffic toto prestižní ocenění získal.

Pro vlastní potěchu si v následujícím roce natočil další trhák - remake starého lupičského filmu Dannyho parťáci, který se dočkal dvou již ne tak úspěšných pokračování.

George Clooneyho, představitele Dannyho, si režisér vybral i do svého remaku slavného snímku Andreje Tarkovského Solaris, který natočil v roce 2002. Spíše ve filmových klubech byl v českých kinech k vidění snímek Eros (2004), v němž byl Soderbergh vedle Michelangela Antonioniho a Wong Kar-Waie autorem jedné ze tří povídek. Komorní snímek Bublina (2005), obsazený převážně neprofesionálními herci a odehrávající se v jejich domovech v malém americkém městě, je pak ukázkovým příkladem nezávislého filmu.

V současnosti režisér pracuje na dvou životopisných snímcích o argentinském revolucionáři Che Guevarovi.