Německý vědec prý definitivně objasnil, kdo byla Mona Lisa

Berlín - Teorií, kdo byla ve skutečnosti Mona Lisa na asi nejznámějším portrétu na světě od Leonarda da Vinciho, vymysleli vědci desítky, možná stovky. Odborník z knihovny německé univerzity v Heidelbergu je však nyní přesvědčen, že této záhadě přišel definitivně na kloub.

Neznámou ženou se záhadným úsměvem podle něj byla manželka obchodníka Lisa del Giocondová, o níž se v minulosti spekulovalo jako o jednom z možných modelů pro slavný obraz. Armin Schlechter svůj názor opírá o rukopisné poznámky na okraji knihy florentského úředníka Agostina Vespucciho z října 1503.

Ital, který patřil mezi známé da Vinciho, v zápiscích přirovnává renesančního velikána ke starověkému řeckému malíři Apelléovi a uvádí, že právě pracuje souběžně na třech malbách, z nichž jednou je portrét Lisy del Giocondové.

„Objev doktora Armina Schlechtera odstranil veškeré pochybnosti o identitě Mony Lisy,“ je podle agentury Reuters přesvědčena knihovna heidelberské univerzity, která úspěch jejího znalce rukopisů oznámila.

Odborníci na dějiny výtvarného umění, kteří již dříve vznik portrétu datovali do stejné doby, označili odhalení kolegy z Heidelbergu za převratné. Je to podle nich zároveň nejstarší zmínka spojující Lisu del Giocondovou s tímto obrazem.

„Nevidím důvod, proč by měly nadále přetrvávat dohady, že je to jiná žena,“ míní historik umění z Lipské univerzity Frank Zöllner.

Lisa del Giocondová byla podle heidelberské knihovny poprvé spojována s da Vinciho malbou okolo roku 1550 italským úředníkem Giorgiem Vasarim. O hodnověrnosti jeho vyjádření ale měli vědci pochyby, navíc bylo učiněno zhruba půlstoletí po vzniku obrazu.

Poznámky byly v Heidelbergu objeveny již před dvěma roky, dokonce se o nich zmiňoval katalog knihovny. Podle mluvčí instituce jim ale nebyla věnována téměř žádná pozornost, a to až do doby, kdy v knihovně natáčela jedna německá televizní společnost.

Da Vinciho obraz visí v pařížském Louvru a je znám i pod názvem La Gioconda, což v italštině znamená šťastná nebo veselá žena. Patrně tak i naznačuje příjmení vymalované osoby.

Dosud byla za nejpravděpodobnější model považována Lisa Gherardiniová, manželka bohatého florentského obchodníka Franceska del Giocondy. Kunsthistorici však vyslovili i názor, že onou ženou s tajemným úsměvem mohla být da Vinciho milenka, matka nebo umělec sám.