Film Tahle země není pro starý vyhrál hlavní filmovou cenu SAG

Los Angeles - Novodobý western Tahle země není pro starý získal v neděli večer v Los Angeles hlavní cenu amerického Sdružení filmových a televizních herců (SAG). Tento snímek bratrů Joela a Ethana Coenů tak ještě posílil své šance v klání o prestižní Oscary. Možnosti získat v únoru zlatou sošku se také o další krůček přiblížil Daniel Day-Lewis a britská diva Julie Christieová, jež SAG vyhlásilo nejlepším hercem a herečkou ve snímcích Až na krev respektive Daleko od ní.

SAG (Screen Actors Guild Awards) sdružuje filmové a televizní herce, kteří také z velké části hlasují o Oscarech. Ceny SAG jsou proto spolehlivým indikátorem oscarových vítězů, například v posledních třech letech se jména jejich laureátů shodovala s držiteli Oscarů.

Padesátiletý Day-Lewis, oceněný za roli olejářského magnáta z počátku 20. století ve filmu Až na krev, si během ceremonie připomněl památku australského herce Heathe Ledgera, jenž zemřel minulý týden v New Yorku ve věku 28 letech. Day-Lewis mimo jiné ocenil Ledgerův výkon ve slavném snímku Zkrocená hora a poznamenal, že mu Ledgerovo umění dodávalo sílu a inspirovalo ho. „Ve Zkrocené hoře byl výjimečný, perfektní. Ta závěrečná scéna v obytném přívěsu byla nejdojemnější scéna, jakou jsem kdy viděl,“ řekl Day-Lewis.

Šestašedesátiletá Christieová během slavnostní ceremonie poděkovala celému filmovému štábu, který ji podporoval při hereckém výkonu ve snímku o ženě trpící Alzheimerovou chorobou Daleko od ní.

Snímek Tahle země není pro starý, který vyhrál hlavní filmovou cenu, bodoval i po herecké stránce. Španěl Javier Bardem za úlohu zabijáka získal cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli. „Že jsem dostal tuhle cenu, je naprosto neuvěřitelné. Jsem španělský herec a to, že jste mě přijali tímto způsobem, pro mě znamená víc, než můžu vyjádřit slovy,“ řekl dojatý Bardem. Za výkon ve vedlejší ženské roli byla oceněna herečka Ruby Deeová, jež si zahrála ve snímku Americký gangster.

Agentury si všímají, že hlavní favorit ocenění SAG, čtyřikrát nominovaný snímek Útěk do divočiny režiséra Seana Penna, nezískal cenu ani v jedné z kategorii.

V oblasti televizní tvorby byli nejlepším dramatickým seriálem prohlášeni Sopránovi. Titul nejlepší komediální seriál si odnesl The Office (Kancelář). Za výkon v hlavní herecké roli byl oceněn Kevin Kline v televizním filmu As You Like It (Jak se vám líbí) a Queen Latifahová za roli ve snímku Life Support. Nejlepším hercem byl vyhlášen James Gandolfini, který si zahrál v seriálu Sopránovi, a herečkou Edie Falcová, rovněž se Sopránových.
Za nejlepší mužský respektive ženský herecký výkon v komediálním seriálu získal cenu Alec Baldwin (30 Rock) a Tina Feyová (rovněž 30 Rock).

Letos sledoval filmový svět předávání cen SAG s obzvláštní pozorností, protože se mohlo jednat o první a také poslední slavnostní ceremonii, jíž se zúčastnily velké filmové hvězdy. SAG je totiž pevným spojencem scénáristů v jejich sporu s filmovými studii o zisky z internetové distribuce filmů, a herci tak nebyli nuceni dokazovat svou podporu stávkujícím. Kvůli nim už bojkotovali slavnostní předávání Zlatých glóbů a není jisté, zdali podobný osud nestihne i slavnostní předávání Oscarů 24. února.