Nakladatelství Albatros 24. ledna udělilo své výroční ceny za uplynulý rok

Praha - Cenu za celoživotní práci s dětskou knihou si odnesla autorka komiksu Čtyřlístek Ljuba Štíplová. Dvě ocenění získala kniha Příběhy českých knížat a králů. Za knihu o osudech českých panovníků dostala výroční cenu v kategorii literatury pro čtenáře od devíti let Alena Ježková, za ilustrace byla oceněna Renáta Fučíková

Spisovatelka, scénáristka a sochařka Ljuba Štíplová se tvorbě pro děti věnuje 45 let. Začínala právě v Albatrosu, kde jí vyšlo celkem 17 titulů. Vedle příběhů o Fifince, Myšpulínovi, Pinďovi a Bobíkovi je populární také cyklus o koťatech, který se dočkal večerníčkového zpracování.
Cenu Štíplové předal Jaroslav Němeček, který obrázkové příběhy Čtyřlístku ilustroval. Štíplová k jeho obrázkům napsala zhruba 200 příběhů.

„Němeček si vymyslel 4 postavičky kvůli svému synovi. Mne to ze začátku štvalo, protože čtyři bytosti pro komiks je moc. Výborní jsou dva proti sobě nebo jeden ústřední, kterému se střídá partner. Ale nakonec jsem byla ráda, protože, v té době, najednou prase nesmělo na 1. máj, tak šel někdo z ostatních atd. Takže Čtyřlístek si držel tvář,“ vzpomíná na práci ve složitých podmínkách dob minulých Štíplová.

Video Rozhovor Markéty Hýlové s Ljubou Štíplovou po ceremoniálu udílení ceny Albatrosu
video

Rozhovor Markéty Hýlové s Ljubou Štíplovou po ceremoniálu udílení ceny Albatrosu

Komiks vychází od roku 1969 a od té doby partička čtyř nerozlučných kamarádů zažila spoustu dobrodružství díky rozličným vynálezům profesora Myšpulína. Cestovali po celém světě, ale také v čase, do vesmíru, do říše pohádek a jiných exotických lokalit. Největší popularitu zažívali v 70. a 80. letech. „Čtyřlístek stále dělám, samozřejmě ne všech 20 čísel, ale tak tři nebo čtyři do roka. Nějak nemůžu přestat,“ dodává s úsměvem oceněná autorka.

Renáta Fučíková převzala cenu za ilustrace ke knize Příběhy českých knížat a králů z rukou spisovatelky Elišky Horelové. „Jsem velice ráda, že mezi mladými autory jsou tací, kteří pokračují v přibližování historie dětem,“ řekla Horelová. Podle spisovatelky toho totiž dnešní děti vědí o historii žalostně málo.

Nejprodávanějšími byly letos příběhy, které se řadí mezi klasiku. Zvítězil Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, kterého se prodalo přes 12.000 výtisků. Za ním se umístil titul Polámal se mraveneček od Josefa Kožíška s ilustracemi Ondřeje Sekory. Leporelo poprvé v Albatrosu vyšlo v roce 1964.

Bronzovou příčku získaly Nové Mikulášovy průšvihy 1 - Dopis Ježíškovi, které vyšly v prvním vydání. Ceny získali i další autoři. Ocenění za nejlepší ilustrace v knize pro děti do devíti let získala Andrea Tachezyová, která svými obrázky doplnila vyprávění Astrid Lindgrenové Dráček s červenýma očima. Nejlepší knihou pro nejmenší se letos staly příběhy plné vláčků a průvodčích O mašinkách - pohádky na kolejích.

Za grafickou úpravu knihy získal cenu Jindřich Kovařík s knihou Kdo má smysl pro nesmysl a Lubomír Šedivý za knihu Kocour Mikeš představuje Josefa Ladu. Nejlépe v uplynulém roce převedl do češtiny knihu Milan Žáček, ocenění získal za překlad Příběhu o Zoufálkovi.

V kategorii literatury pro dospělé čtenáře Albatros ocenil Petra Braunovou a Leny Payerovou za Pozorovatelku, nejlepším překladem loňského roku se pyšní Mirka Kopicová, která převedla knihu Stephena Greenblatta William Shakespeare (Velký příběh neznámého muže).