Evropská komise rozdala hudební ceny

Cannes - Deset interpretů a kapel získalo ve francouzském Cannes cenu European Border Breakers Awards za rok 2007. Evropská komise ji za hudební úspěchy uděluje těm umělcům, kteří jsou úspěšní i v jiných zemích, než odkud pocházejí.

Originální debutové album, koncertování mimo zemi původu a občanství v Evropské unii, taková kritéria museli splnit vítězové cen EBBA. Pro cenu si letos přišli interpreti z Německa, Francie, Švédska, Belgie, Velké Británie nebo Irska.

Oceněná irská zpěvačka Dolores O´Riordan projevuje radost: „Je to moje první cena za sólové album. Strávila jsem teď rok na turné. Tohle bylo příjemné překvapení. Je to pro mě velká čest, že mě Evropská unie ocenila.“

Sunrise Avenue, finská kapela se přidává: „Je to skvělé. Cena má pro nás zvláštní význam. Je dobré prosazovat rozmanitou současnou evropskou muziku.“

Ceny jsou iniciativou Evropské komise ve spolupráci s hudebním průmyslem. „Ceny EBBA mají ukázat na talentované hudebníky a jejich práci. Je důležité, aby měla Evropa otevřený postoj ke kultuře a hudba překračovala hranice jednotlivých států,“ komentuje Ján Figel´, evropský komisař pro výchovu, vzdělání, kulturu a mládež.

Podle průzkumů Evropské komise poslouchá muziku každý den 60% Evropanů. V Cannes se také setkali ministři kultur ze zemí EU a zástupci evropského hudebního průmyslu. Společně chtějí prosadit kulturu více do evropských záležitostí.